Kvůli svému chrapláku byla často dabována, ale na hereckém umu to Claudii Cardinalové neubralo. Podařilo se jí dobýt svět filmu a stát se mezinárodní hvězdou. Mnoha divákům je známá zejména díky spaghetti westernu Tenkrát na Západě, který režíroval Sergio Leone. Dnes tato snědá krasavice slaví neuvěřitelné 82. narozeniny.

Claude Joséphine Rose Cardinale se narodila 15. dubna roku 1938 v Tunisu. Její otec, který pracoval jako dělník na železnici, byl Sicilan a matka francouzsko-italského původu. Po vystudování lycea se Cardinalová chystala na dráhu učitelky. Její plány však nabouralo vítězství v tuniské soutěži krásy, díky kterému odcestovala na Filmový festival v Benátkách.

Tam ji objevil producent Franco Cristaldi, který ji také později pomohl ututlat nechtěné těhotenství, jež by překazilo hereččinu začínající kariéru. Claudia se rozhodla přistoupit na Cristaldiho plán. Těhotenství musela stůj co stůj utajit, a tak rostoucí bříško maskovala například silně utaženými korzety. Když už ani ty nepomohly, stáhla se kráska do ústraní.

Syna Patrizia porodila v tajnosti. Následně ho dala do péče své matce, která ho přijala za svého. Dlouhá léta chlapec netušil pravdu, až do okamžiku, kdy se o rodinné tajemství začal zajímat tisk.

Claudia s Cristaldim podepsala pracovní smlouvu, která byla velmi svazující. Stálo v ní například, že si nesmí ostříhat vlasy či přibrat na váze. V roce 1966 se s ní producent oženil a Patrizia si osvojil. Manželství jim vydrželo devět let, během nichž Claudia trpěla značnou nesvobodou. Dostat se ze spárů trýznitele ji pomohl až režisér Pasqual Squitieri, se kterým má herečka dceru Claudii, kterou porodila až po čtyřicítce. Herečka si však Pasquala nikdy nevzala.

View this post on Instagram

Claudia & Alain Delon

A post shared by Claudia Cardinale (@theclaudiacardinale) on

Díky svému vzhledu se z Claudie stal sexsymbol celé Evropy, kterému se přezdívalo CC. Byla součástí top trojice italských hereček, spolu se Sophií Lorenovou a Ginou Lollobrigidou. Claudia pracovala s těmi nejuznávanějšími režiséry, mimo jiné s Federicem Fellinim nebo Sergiem Leonem, a po boku velkých hvězd jako Alain Delon, Jean-Paul Belmondo či Marcello Mastroianni.

Za svou dlouholetou kariéru získala řadu filmových ocenění. V roce 1995 vyšla její autobiografie (napsaná společně s Anne Mori) s názvem Io Claudia, Tu Claudia. O deset let později v roce 2005, o ní natočil Stefano Mordini životopisný dokument, který pojmenoval Život Claudie Cardinale.

Zajímavosti o Cardinalové:

  • Při filmování se stala kuřačkou.
  • Nikdy se před kamerou nesvlékla.
  • Je velvyslankyní UNESCO pro ženy 21. století.
  • Je nositelkou francouzského řádu Čestné legie.
  • Mluví francouzsky, italsky, anglicky a španělsky.

Foto: ČTK/ABACA/Piovanotto Marco