Suchá kůže, která má tendenci praskat. Zarudlé, často mokvající skvrny na pokožce a svědění. To jsou jedny z nejčastějších projevů atopického ekzému, který dokáže pořádně potrápit děti i dospělé. Jak o nemocnou kůži správně pečovat? Přinášíme vám několik tipů.  

Atopický ekzém či atopická dermatitida je chronické onemocnění kůže, které se objevuje nejčastěji v dětském věku. V ojedinělých případech však může přetrvat a znepříjemňovat život až do dospělosti. Pro ekzém jsou typické fáze vzplanutí a klidu, kdy příznaky téměř vymizí. Bývá to však pouze na přechodnou dobu a za čas se projevy dermatitidy opět objeví, často v plné síle.

Koho postihuje

U dětí do dvou let se ekzém nejčastěji objevuje na tvářích, čele, rukou a břiše. Starší děti může dermatitida potrápit také v ohybech kůže pod koleny, v loketní jamce, za ušima nebo na očních víčkách. Ekzém zpravidla zmizí v období puberty, pokud však přetrvá do dospělosti, může se objevit prakticky kdekoliv. Postižený člověk pak trpí nejen tím, že kůže nesnesitelně svědí, ale také psychickými problémy, které jsou spojené s nežádoucí změnou vizáže.

Příciny vzniku onemocnění

Protože se jedná o dědičně podmíněné onemocnění, je jeho léčba o něco komplikovanější než například u ekzému způsobeného alergenem. Kůže funguje v lidském těle jako bariéra, která jedince chrání, například před škodlivým UV zářením, alergeny či škodlivými a dráždivými látkami z prostředí. U atopiků je díky genetickým faktorům ovlivněná struktura pokožky, proto je její propustnost a schopnost bránit se snížená. Kůže je díky tomu náchylnější k pronikání dráždivých látek do těla a reaguje přehnaně ve formě ekzému.  

U atopického ekzému proto hraje velmi důležitou roli prostředí v jakém se jedinec pohybuje, ale také používaná kosmetika, čistící prostředky a složení stravy, které mohou vyvolat fázi vzplanutí a ekzém zhoršit.

Vhodná péče a prevence

Atopický ekzém nelze zcela vyléčit, lze však zásadně zmírnit jeho projevy. Díky správným léčebným postupům a dodržování určitých pravidel se dá prodloužit doba mezi klidovou fází a vzplanutím, a tím atopikovi ulehčit život. Jak na to?

akutní fázi je nutné ekzém zaléčit, nejčastěji za pomoci mastí s obsahem kortikosteroidů. Zásadní je však prevence, kterou je třeba dodržovat ve fázi klidu. Alfou a omegou v péči o chronicky nemocnou kůži je promazávání, a to za pomoci speciálních produktů určených pro péči o atopickou pokožku, kterým se přezdívá emolencia. Takové krémy a masti kůži nezatěžují, ale postarají se o to, aby byla správně hydratovaná a tolik nesvědila. Pro zimní období se hodí hutnější, promasťující krémy a masti, v létě udělají kůži dobře lehčí lotia a mléka.

Kromě medicínských prostředků uleví svědící kůži ovesné či řepíkové koupele, léčba světlem, pobyt u moře a volba oblečení z přírodních materiálů.

péči o atopickou pokožku je nutné přemýšlet také o volbě mycích přípravků, které by měly být bez zbytečné parfemace či obsahu dráždivých látek. Nedoporučuje se ani dlouhé sprchování či ležení ve vaně. Voda pro mytí nesmí být horká, protože kůži zbytečně vysušuje.

Myslet je třeba také na volbu šetrných pracích a čistících prostředků, které by měly být ideálně ve variantě „non toxic“. Na trhu jsou takové netoxické produkty již celkem běžně k dostání.

A co strava?  

Atopici by měli zredukovat příjem cukru v jídle, spíše se vyhýbat mléčným výrobkům a zapomenout na pokrmy s obsahem většího množství konzervantů. Postižené kůži nedělá dobře ani čokoláda. Skladba jídelníčku atopika by měla být pestrá, bohatá na omega – 3 mastné kyseliny, biotin, zinek a vitamíny.

 

Foto: Depositphotos, Nobilis Tilia, archiv