Helena Bartůšková je dětská lékařka, ale dlouhá léta už se zabývá homeopatií. Tentokrát jsem se jí zeptala, jak je to s alergiemi u dětí, zda je možné je léčit právě pomocí homeopatie?

Alergie patří mezi nemoci, jejichž výskyt je v celé populaci v posledních desetiletích neustále na vzestupu a tento negativní trend nevynechává ani děti. Alergické reakce jsou způsobeny nevhodnou nebo nepřiměřenou reakcí imunitního systému na některé neškodné látky, které jsou organismem mylně vyhodnoceny jako potenciálně nebezpečné. Imunitní systém na ně reaguje tvorbou protilátek, které ve vazbě na alergeny spouští alergickou reakci.

Nejčastějším místem, kde se alergie projevují, jsou dýchací cesty, kde vyvolávají různé rýmy, ať sezónní či trvalé, záněty průdušek a astma, dále kůže (ekzémy, kopřivky, otoky) a trávicí systém, kde se projevují průjmy a zvracením. S blížícím se jarem se toto téma stává aktuální pro mnoho pylových alergiků, kteří s obavami očekávají vypuknutí pylové sezóny, která pro některé pyly nastává už od února.

Ti šťastnější mají problémy, projevující se převážně rýmou, slzením a kašlem, jen několik týdnů, ti méně šťastní, kteří mají alergie na více druhů pylů, mohou mít alergické problémy od časného jara až do pozdního podzimu. Klasická medicína nabízí především antihistaminika, která alergické projevy tlumí, ale příčinu neléčí. Homeopatická léčba může působit na několika úrovních.

Pokud už dojde k akutním problémům, používá, podobně jako klasická medicína, symptomatické léky, které tyto potíže odstraní, často velice rychle a bez nežádoucích účinků, které vyvolávají antihistaminika. Je to léčba většinou opravdu jen akutní, která nedokáže předejít opakování problémů v dalších letech.

Pokud se někdo chce alergie zbavit trvale, je to možné. Ač medicína říká, že alergie je nevyléčitelná, zkušenosti homeopatů a jejich pacientů jsou jiné. Je však zapotřebí déletrvající terapie, která je pro každého individuální. Jedná se o tzv. konstituční léčbu, která odstraní nerovnováhy v organismu, čímž umožní imunitnímu systému přestat nepřiměřeně reagovat na běžné látky v prostředí. Většinou léčba trvá několik sezón, ale někdy dojde k vymizení potíží již v prvním roce léčby.

Samoléčba akutních potíží

Je možná u nezávažných sezónních projevů – vodnaté rýmy, kýchání, svědění a slzení očí, svědění patra a krku, pokašlávání. Uvedu zde některá nejčastěji používaná homeopatika. Podávají se několikrát denně dle potřeby, v případě intenzivních potíží je nejlepší rozpustit ve vodě a roztok popíjet po hodině do úlevy, pak postupně prodlužovat intervaly.

Allium cepa – pomůže při vodnaté hojné rýmě (podobné jako když krájíte cibuli – je to ostatně homeopatikum vyrobené z cibule), která odírá nos a horní ret, doprovázené intenzivním kýcháním, slzením očí, které ale nedráždí okraje očních víček, může být ale přítomna nesnášenlivost světla. Obtíže se zhoršují teplem, zlepšují na čerstvém vzduchu a chladem.

Euphrasia – má podobné projevy, ale zde je maximum potíží v očích, slzení je intenzivní, dráždí víčka, oči jsou oteklé, rýma je sice také hojná, vodnatá, doprovázená kýcháním, ale neodírá nos. Teplo potíže zhoršuje, úlevu přináší šero.

Arsenicum iodatum – dominuje kýchání, které nepřináší úlevu, rýma je o něco hustší, než u předchozích homeopatik, nosní dírky jsou zarudlé a bolavé, často je přítomné pálení v krku a dráždivý kašel.

Arsenicum album – vodnatá pálivá rýma, odírající nos i horní ret, pálivé slzení dráždící oční víčka, která jsou oteklá, kašel, dominujícím příznakem je pálení, které zlepšují teplé obklady a teplo obecně.

Nux vomica – ucpaný nos v noci s nedráždivou rýmou ve dne, kýchání hned po probuzení, někdy doprovázená nesnášenlivostí světla hlavně ráno, zhoršení průvanem, často pomáhá u hodně podrážděných dětí

Pulsatilla – také ucpaný nos v noci s nedráždivou rýmou ve dne, zhoršené v teple a zlepšené na čerstvém vzduchu, častá je ztráta čichu a chuti, chrapot a suchý kašel v noci a vlhký kašel ve dne, pomáhá hlavně mírným mazlivým dětem, hodně fixovaným na matku.

Sabadilla – rýma hojná, vodnatá, nedráždivá s kýcháním a slzením, typické je svědění patra, které je hodně intenzivní

Kalium iodatum – hojná, pálivá a vodnatá rýma, nos neodírá, ale je oteklý a červený, časté je slzení a kašel, zhoršení v teple, zlepšení chladem, nejvíce pomáhá horkokrevným a aktivním dětem.

Apis mellifica – hlavní je otok, nos je ucpaný, bez tekoucí rýmy, často jsou oteklé oči, teplo zhoršuje, chlad zlepšuje. Pomáhá i u světlerůžových otoků po štípnutí včelou, vosou

Tato homeopatika je vhodné doplnit v případě pylových alergií tzv. izoterapeutiky, což jsou homeopatika vyráběná z alergenů, v ČR je dostupný Pollens (pyly stromů) a Pollen de graminees (pyly trav). Začínají se podávat preventivně cca měsíc před začátkem sezóny 1x týdně, v sezóně pak 1x denně.

Při každé alergii (nejen pylové) lze dále přidávat denně Poumon histamine, má podobný efekt jako klasická antihistaminika. Je velice účinný i při prudkých akutních alergiích, pak se podává po 10-15 minutách do zlepšení, potom se postupně intervaly prodlužují. Pokud nedojde ke zlepšení do několika dnů, je potřeba zvolit jiné homeopatikum.

foto: depoitphotos.com/t.tomsickova

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.