Hereččin život vypadá jako příběh z nějakého filmu. Chudá dívka Sophia Lorenová, rodným jménem Sofia Villani Scicolone se narodila 20. září roku 1934 jako nemanželské dítě Romildě Villani a Riccardu Scicolone v malé vesničce u Neapole. Nejen, že si ji lidé dobírali za její nemanželský původ, ale i za její pohublou postavu. Dostala tak přezdívku „Párátko.“ Časem se však z ošklivého káčátka stala nádherná, okouzlující labuť.

Malá Sophie se ráda před světem ukrývala v biografu, kde přemýšlela o tom, jaké by to bylo, kdyby se stala herečkou. Což se jí vyplnilo. Díky soutěži Miss Řím, kde se umístila na druhém místě, si ji všiml o dvacet let starší producent Carlo Ponti, který ji pomohl obsadit do několika menších filmových rolí. Jejich přátelství však přerostlo v lásku, ze které vzešli dva synové – Carlo a Edoardo.

Její mezinárodní úspěch však odstartovala až spolupráce s italským režisérem Vittoriem de Sicou. Díky níž se ze Sophie stala filmová legenda, přestože neměla žádné herecké vzdělání. Nejčastějším filmovým parťákem jí byl krasavec Marcello Mastroianni, se kterým hrála v deseti snímcích, například ve filmech Včera, dnes a zítra (1963), Manželství po italsku (1964) či Zvláštní den (1977).

Sophia získala během své kariéry několik významných ocenění mimo jiné Oscara za hlavní roli ve filmu Horalka (1962) a dalšího Oscara obdržela v roce 1991 za celoživotní herecké dílo. Po smrti svého muže v roce 2007, žije sama v Kalifornii a od herectví upustila. Krásu a šarm však s věkem netratila.

  •  „Umím říct „Ne“ ve dvanácti jazycích – to snad ženě stačí“
  • „Souměrné rysy ani dokonalé proporce z nikoho krasavce neudělají … Musíte mít jiskru, oheň a určité sebevědomí… Ostatně za všechno, co vidíte, vděčím špagetám.“
  • „Krásné ženy mají vždy u mužů větší úspěch než ženy moudré. Jen velmi málo mužů je totiž slepých, ale zato hodně hloupých.“
  • „Pokud jste nikdy neplakaly, jak by vaše oči mohly být krásné?“
  • „Raději budu prozkoumávat život a dělat chyby než nedělat nic.“
  • „Nejlepší zbraní ženy je mužská fantazie.“
  • „Sex-appeal je z padesáti procent to, co máte, a z padesáti procent to, co si lidé myslí, že máte.“
  • „Dámské šaty by měly být jako plot s ostatním drátem“ sloužit svému účelu, aniž by bránili výhledu.“
  • „Raději budu jíst těstoviny a pít víno, než abych měla velikost nula.“
  • „Krása je, jak se cítíte uvnitř, a to se odráží ve vašich očích. Není to něco fyzického.“

autor: -tya-

foto: flickr.com/Véronique3

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.