Léčit pomocí vůní, to je základní princip aromaterapie. Tato věda slaví v posledních letech svůj velký návrat. Zejména proto, že její poznatky lze snadno využít i v domácím prostředí. Navíc je příjemné a zajímavé objevovat krásy aromaterapie. Proč? Protože působí na všechny smysly člověka a má široké využití.

Respekt k přírodě a lidskému tělu, to jsou trendy, jež hýbají světem a aromaterapie do tohoto konceptu krásně zapadá. Prostřednictvím vůně z éterických olejů pomáhá harmonizovat tělo a dokáže cílit i na konkrétní zdravotní problémy. Silice získané z aromatických, siličnatých rostlin mají prokazatelné účinky i na psychickou stránku člověka. Dosah aromaterapie proto může být velmi široký.

Aromaterapie působí prostřednictvím vůně z éterických olejů, které lze získat v závislosti na rostlině z listů, květů, kořenů, dřeva i semen rostlin. Využívají se k tomu různé metody, například parní destilace či lisování zastudena.

Pro koho je aromaterapie určená? Jejích benefitů mohou využívat prakticky všechny věkové skupiny. U těhotných žen, miminek a batolat je však lepší probrat případné použití olejů s odborníkem.

Praktické využití aromaterapie

Pro aplikaci je důležité sáhnout po přírodních olejích se zaručenou kvalitou. Éterické oleje se dají použít několika způsoby. Například je nakapat do aromalampy či difuzéru. Lze je však přidat také do koupelí a uplatnit se dají i při inhalaci, k masážím či výplachům úst. Pojďme si přiblížit některé z nich.

Máta – silice z máty peprné mají na organismus stimulující účinek, podporují činnost mozku a zaženou slabost a únavu. Příznivě působí také při problémech se zažíváním, dýcháním či při menstruačních obtížích. Kdo trpí na bolesti hlavy, ten může olejem potírat spánky a zátylek.

Levandule – silice se získávají z květů a v rejstříku aromaterapeutických rostlin mají nejširší spektrum použití. Olej z levandule zklidní nervový systém, působí proti křečím i jako analgetikum při bolesti. Zmírní dýchací obtíže, projevy nachlazení i neutralizuje štípnutí od hmyzu. Silice z levandule také pomáhají léčit problematickou pleť, zejména akné. Navíc „nevoní“ molům nebo vlasovým vším.

Skořice – další oblíbená silice, která však patří k těm, které mohou způsobit podráždění pokožky. Pokud chcete skořici použít na kůži (například k masáži), je vhodné udělat si předem test snášenlivosti, tedy kapku oleje nakapat na malou plochu kůže a chvíli vyčkat, zda se neobjeví reakce. Skořice se hodí k nervové stimulaci, snižuje napětí a nervozitu, působí jako afrodiziakum, silně prokrvuje a čistí vzduch.

Grapefruit – éterický olej se získává lisováním čerstvého oplodí rostliny a na lidské tělo má především stimulační účinek. Skvěle se hodí k dezinfekci a osvěžení vzduchu, ocení ho také ženy trpící celulitidou a velmi se hodí i pro nadcházející teplé období roku. Grapefruit totiž reguluje funkci potních žláz. V tomto případě se aplikuje za pomoci masáže nebo jako součást koupelí.

 

Foto: Depositphotos, zdroj: Praktická aromaterapie, netdoktor.de, Nobilis Tillia

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno