Sezona letních dovolených se pomalu ale jistě rozjíždí. Pro ty, kdo se rozhodnou vydat za letními zážitky letadlem, máme několik užitečných tipů. Jak se co nejlépe sbalit do příručního zavazadla? Zjistíte v článku níže!

Cestování letadlem je velmi praktické, protože se za relativně krátkou dobu můžeme dostat i do vzdálených destinací. Při tomto typu cestování je však třeba dobře promyslet, co si na cesty sbalit.

Příruční a odbavené zavazadlo

Na palubu letadla je povoleno zdarma přinést jeden menší batůžek nebo kufřík odpovídajících rozměrů, který se vejde pod sedadlo (každá přepravní společnost má vlastní limity, proto je dobré si je před vycestováním přečíst). Na třídenní cestu si s takovým zavazadlem pravděpodobně vystačíte. Kdo však cestuje na delší dobu a potřebuje více prostoru pro své věci, zpravidla volí mezi placeným příručním a odbaveným zavazadlem.

Odbavené zavazadlo nebudete mít během letu pod dohledem, protože putuje do útrob letadla. Výhodou je, že jeho váha může být zpravidla až 23 kg (dle pravidel jednotlivých společností). Lze do něj zabalit oblečení, větší tuby s šampony a sprchovými gely, alkohol, dárky… Co sem naopak nepatří jsou například power banky. Nevýhodou odbaveného zavazadla je, že si za něj pěkně připlatíte a také se může stát, že se během přepravy „zatoulá“ a vy pak budete muset řešit reklamace a doufat, že se váš oblíbený kufr za nějaký čas opět objeví.

Příruční zavazadlo

I zde jsou jasně daná pravidla, jak velký kufr či taška mohou být a je třeba si to předem ověřit na stránkách letecké společnosti. Příruční zavazadlo je sice menší, ale také levnější než odbavené. Další pozitivum je, že ho budete mít během letu s sebou na palubě letadla. Menší kufry, tašky a batohy se odkládají do úložných prostor nad sedačkami, tudíž se nemůže stát, že se ztratí a vy přijdete o své oblíbené kousky šatníku.

Jak se sbalit do malého zavazadla?

Nepodceňujte přípravu

Na balení si vyhraďte dostatek času. Věci, které si chcete vzít s sebou na dovolenou vyskládejte na postel a znovu zvažte, co je doopravdy třeba a jestli jste na něco nezapomněli.

Používejte organizéry

Látkové organizéry na zip pomohou lepší orientaci v kufru a oblečení lze do nich skládat podle kategorií. Do menších patří například spodní prádlo a ponožky, větší jsou určené pro svrchní nebo spodní díly oblečení. Organizéry se prodávají i v kompresní variantě, která ušetří více prostoru.

Oblečení rolujte

Do organizérů oblečení neskládejte, ale rolujte! Získáte tak více místa a snadno vyplníte všechny volné skuliny. Takto uskladněné svršky se příliš nemačkají, a pokud přesto dojde k pomačkání, vyvěste je na ramínko a v hotelu je vezměte s sebou do koupelny. Když se budete sprchovat, pára a vlhkost případné faldy na látce vyhladí.

Kosmetiku uložte do uzavíratelných plastových sáčků nebo etuí

Na palubu si lze vzít tekutiny o maximálním objemu 100 ml, přičemž celkový objem tekutin na palubě pro jednu osobu nesmí přesáhnout 1 litr. Krémy a sprchové gely proto přelijte do menších, cestovních nádobek z plastu (prodávají se například v drogeriích) a kosmetiku uzavřete do průhledného „zipovacího“ sáčku. Do stejných sáčků naskládejte i elektroniku. Budete mít přehled, v kufru se vám nic nerozlije a usnadníte tak kontrolu před vstupem do letadla.

Trik od „profíka“

Jak získat více prostoru a „přičarovat“ si tak místo navíc, poradila učitelka pořádku Jolanta Kovářová. Ta si na cesty nikdy nezapomene vzít nafukovací polštářek kolem krku i s jeho obalem. „Když se vám něco nevleze do kufru, do obalu můžete nacpat mikinu, kraťasy, tričko, ručníček a vlastně si to připnete na kufr a vypadá to, že máte jen tento polštářek. A to se neváží,“ radila svou vychytávku do letadla konzultantka metody Konmari v pořadu Dobré ráno.

A co si dle odbornice ještě nezapomenout?

  • bezpečnostní ledvinku pro uložení dokladů a peněz
  • cestovní váhu pro kontrolu hmotnosti kufru
  • upínací gumy „gumicuky“ s kolíčky pro sušení prádla
  • bezpečnostní klín do dveří s alarmem, který oznámí, pokud by někdo chtěl vniknout do pokoje
  • ucpávky do uší, které odhluční rámus v letadle i případné hlučné sousedy
  • masku na oči pro lepší zatemnění a kvalitnější spánek

 

Foto: Depositphotos, zdroj: Česká televize

 

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno