Herec, producent a režisér Alain Fabien Maurice Marcel Delon, dříve označován jako Brigitte Bardot v mužském provedení, je považován za jednu z legend evropské kinematografie. Často hrál policisty, milovníky či muže na hranici zákona. Lamač dívčích srdcí dnes slaví 84. narozeniny.

Alain se narodil roku 1935 v Sceaux na předměstí Paříže. „Byl jsem malý, divoký netvor.“ Jeho rodiče se pár let po jeho narození rozvedli a tak neměl příliš pevné rodinné zázemí. Často utíkal z domova a několikrát ho i vyhodili ze školy. Ve čtrnácti pracoval u svého otčíma v řeznictví. O tři roky později vstoupil do armády, ale ani tam se neuchytil. Pro své maléry trávil většinu času u námořnictva spíše ve vězení. Protloukal se tedy životem a střídal jedno zaměstnání za druhý, pracoval například jako číšník, vrátný, sekretář nebo umýval nádobí.

Jak se tedy dostal k filmu? Za všechno vděčí své chlapecké tvářičce s chladnýma modrýma očima, které si všiml režisér Yves Allégret. Alaina ihned obsadil do připravovaného filmu, Když se do toho zaplete žena. Ve snímku ztvárnil menší, ale důležitou roli nájemného vraha. Jeho hvězdná kariéra se tím nastartovala a z herce se postupně stávají legenda francouzského filmu.

„Ženy mnou byly posedlé“

Pokud mluvíme o Delonovi, nesmíme opomenout jeho milostné románky, které k němu neodmyslitelně patří. K nejvýznamnějším patřil jeho pětiletý vztah s rakouskou herečkou Romy Schneider (známá díky roli Sissi), která se kvůli němu přestěhovala do Francie. Delon však nedokázal být věrný a zamilovanou Romy podváděl například se zpěvačkou Nico, která mu porodila syna Christiana Aarona.

Po svatbě s francouzskou kolegyní Nathalie Barthélemy se mu narodil syn Anthony Delon, který se také jako jeho rodiče věnuje herectví. Z posledního manželství s holandskou modelkou Rosalie van Breemen má dceru Anouchku a syna Alaina-Fabiena.

  • „Amerika se již stala zemí úplně zledovatělou, všechno je tam zmražené. Když chcete něco jíst, musíte to předem rozmrazit. I ženy jsou tam stejné – musíte je rozmrazit aspoň den před zamýšleným flirtem.“
  • „Život už mi moc nepřináší. Už jsem všechno poznal a viděl. Především ale nenávidím tuto dobu, je mi z ní na zvracení.“
  • „Jenom imbecilové nemění svůj názor.“
  • „Velmi dobře dělám tři věci: svou práci, hlouposti a děti.“
  • „Věděl jsem, že všechno, a dostal všechno. Ale skutečné štěstí je dávat.“
  • „Ženy mnou byly posedlé.“
  • „Líbí se mi být milován, jako já miluji sám sebe.“
  • „Nemám strach ze smrti.“
  • „Jsem velmi rád, na jevišti, víc než ve filmovém studiu.“
  • „Všechno, co jsem ve filmu hrál, jsem i žil.“

Foto: ČTK/ABACA