Když se řekne francouzská kinematografie, řadě lidí vytane na mysl herec a kaskadér Jean-Paul Belmondo. Není divu, to on dostával od poloviny 60. let výhradně hlavní role. Dnes tento svůdník s rošťáckým pohledem a milovník doutníků slaví 87. narozeniny a ani v pokročilém věku ho vášeň pro film neopustila. Uvidíme, čím diváky ještě překvapí.

Jean-Paul Belmondo alias Bébel se narodil 9. dubna roku 1933 v Neuilly-sur-Seine, do umělecké rodiny. Jeho otec byl sochař italského původu a matka malířka. Jako mladík měl spoustu koníčků, z nichž nejvíce ho bavil box. Dokonce snil o tom, že se vydá na profesionální dráhu. Od svých plánů však musel upustit v šestnácti letech, kdy prodělal tuberkulózu. Na Jean-Paula však čekal jiný osud.

Po studiích na Conservatoire National Superieur d’Art Dramatiquea, kam se pro údajný nedostatek talentu dostal až na třetí pokus, zkoušel štěstí u divadla, kde hrál především klasické kusy. Jeho prvním filmovým počinem byla role v komedii Pěšky, na koni a vozem (1957).

Zlomový moment kariéry přišel o tři roky později, kdy v Godardově filmu U konce s dechem ztvárnil postavu Michela Poiccarda alias Laszla Kovacse. Poté následovala jedna nabídka za druhou. Do roku 1986 byl Belmondo jednou z hlavních kasovních francouzských hvězd a z neodolatelného herce se stala legenda, která za svůj život ztvárnila přes 80 rolí. Jeho herecké umění bylo oceněno i třemi významnými filmovými cenami, a to Césarem, Zlatým lvem a Zlatou palmou.

„Přiznávám, že jsem opravdu nikdy nebyl nadaný pro tragédii. Bylo pro mne těžké rozplakat se ve filmu. Život se mi zdál snadný a zářivý, i přes všechna dramata a kruté ztráty, po nichž se člověku zdá, že mu byl kus těla amputován.“

Soukromý život

Stejně jako v profesním životě, slavil Belmondo úspěchy i v tom soukromém. Byl opravdový Don Juan! “Ženina nejtajnější přání jí musíme vyčíst ze zavřených očí.“ Belmondovou postelí prošla řada krásek, ale jen dvě ho dostaly do chomoutu. První byla Elodie Constantin, se kterou má herec tři děti – Patricii, Florence a Paula. Manželství vydrželo 12 let.

Poté následovala dlouhá pauza, během níž si herec naplno užíval života a půvabů svých kolegyň. Podruhé se oženil až v roce 2002 a jeho vyvolenou se stala Nathalie Tardivel, jež mu porodila dceru Stellu Evu Angelinu.

V roce 2001 prodělal Belmondo mozkovou mrtvici, kvůli které se stáhl z veřejného života. K práci se vrátil až o sedm let později, kdy si zahrál ve snímku Muž a jeho pes (2008). Zatím posledním hercovým počinem je dokument o jeho kariéře, s názvem Belmondo o Belmondovi (2015).

Smrti se slavný Bébel nebojí. V rozhovoru pro deník Corse-Matin řekl: „Měl jsem velmi šťastný život. To nejlepší teprve přijde“.

Foto: ČTK/PICTURE ALLIANCE