Ponechte si pouze věci, které k vám osobně promlouvají a máte k nim srdeční vztah. Pak seberte odvahu a všechno ostatní vyhoďte. Tím, že to uděláte, přenastavíte svůj život a vkročíte do nového životního stylu.


Většina z nás má potřebu shromažďovat věci. Každá věc pro nás totiž může hodně znamenat. Je za ní příběh, kdo, kdy a za jaké příležitosti nám kdo co dal. Jenže ne vždy jsou tyto vzpomínky pozitivní a mají na nás dobrý vliv. Ve většině případů je tomu spíše naopak. Nostalgie nás může stahovat dolů a my se díky těmto věcem, cítíme spíše pěkně mizerně. Zkuste to tedy vzít za správný konec a jednou provždy si ukliďte tak, že negativním vzpomínkám a spoustě zbytečnostem doma dáte vale.

Proč nedokážeme udržet pořádek?

Myslíte si, že když uklidíte od každého trochu a průběžně, že máte uklizeno a udržujete tím skutečný pořádek? Všichni vás sice chválí, jak máte doma čisto a útulno, ale nenechte se zmýlit, to, že uklidíte pokaždé jen trochu, je právě tím důvodem, proč máte pocit, že nemůžete být nikdy s úklidem hotovi. Pokud si ale doma uklidíte pořádně, dokážete pořádek udržet trvale. Viditelný nepořádek nás rozptyluje. Úklid by měla být mimořádná událost. Není třeba se mu věnovat každý den, ale uklidit by se mělo jednou provždy a v rámci jednoho časového úseku.

Vyhazujte!

Jste šťastni, když nosíte oblečení, které vás netěší? Pociťujete radost, když vás obklopují hromady nepřečtených knih? Odpověď na všechny otázky by měla znít „NE“. Než se však začnete věcí zbavovat, udělejte si časový plán a pokaždé uklízejte jen jednu kategorii. Rozhodněte se třeba, že si uklidíte oblečení. Ať už se nachází na jakémkoli místě vašeho bytu, sneste ho do jedné místnosti. Ptejte se u toho sami sebe, zda vám onen kousek přináší radost, jaké s ním máte spojené vzpomínky, zda jste ho měli v posledním roce na sobě. Pokud je odpovědí ne, vyhazujte… Takto to udělejte se všemi věcmi. Těm, které zbudou, vyhraďte po úklidu stabilní místo. A samozřejmě, pro ty, které vyřadíte, najděte další možnost uplatnění – může to být charita, bazar nebo je někomu darujte.

 V pravidelnosti je kouzlo a řád

Vyprázdněte si pokaždé tašku, kterou druhý den již nepotřebujete a ukliďte věci na příslušné místo. Taktéž udržujte pořádek ve své kabelce, cokoli je tam navíc, zbavte se toho ihned. Co se nachází na podlaze, dejte do skříně, na své místo. Nové oblečení hned vybalte a zbavte visaček. Mějte na poličkách stále jen své oblíbené předměty. Zbavujte se vizuálních informací, které ve vás neprobouzejí žádnou radost – záporné nápisy, nebo trčící lepítka se splněnými úkoly na ledničce totiž působí opravdu negativně.

Správné uklízení nám změní život

To, že si dáte věci do pořádku, vám umožní žít přirozeněji. Obklopíte-li se věcmi, které vám dělají radost, budete spokojeni. Když si necháte jen to důležité, zjistíte, že daleko méně nakupujete a více zvažujete, jestli danou věc potřebujete. Ač to zní paradoxně, celá záležitost s uklízením vám pomůže získat sebedůvěru. Naučíte se možná říkat věci narovinu a odmítat to, co k vám nepatří. Určitě se také naučíte, považovat si svých oblíbených, nevyřazených věcí za to, že vám přináší každodenní užitek a radost. Pak už nebudete potřebovat další…

Foto: profimedia

Je Gestalt koučem a zabývá se dále studiem Gestalt terapie. Praktikuje aromaterapii a má ráda, když může svým dotekem pomoci lidem při jejich cestě ke zdraví a celkové harmonii, proto pracuje s technikou AromaTouch. S radostí se také podílí na projektu Rozšířená rodina. Ve volném čase cvičí jógu, čte odbornou literaturu zaměřenou převážně na osobní růst, ráda píše, cestuje, má ráda kulturu a umění.