Časy, kdy jsme si objednávali dovolenou výhradně přes cestovní kancelář nebo volali do destinace půl roku dopředu a rezervovali takto apartmán u moře či svahu, se pomalu propadají do historie. Čím dál více lidí díky dostupným letenkám a službám typu booking.com či airbnb.cz vyráží na dovolené či prodloužené víkendy po vlastní ose a zařizují většinu podstatného na poslední chvíli. A pomáhá tomu právě internet a stále přibývající aplikace v chytrých mobilních telefonech. Vybrali jsme osm z nich, které pomohou při delších i kratších cestách za teplem, lyžemi nebo po toulkách po evropských městech.

Booking.com

Aplikace, která nechybí v telefonu téměř žádnému cestovateli. Chystáte se na prodloužený víkend do Londýna či Paříže?  Na exotickou dovolenou do Thajska nebo na lyžovačku u nás či v Rakousku? V těchto i dalších destinacích najdete stovky hotelů, hostelů a apartmánů všech kategorií. Vybírat můžete týdny před dovolenou nebo třeba až když přistanete na letišti v Bangkoku či Paříži a bydlet chcete za hodinu. Last minute ceny vždy potěší, a můžete tak bydlet třeba v pětihvězdičkovém hotelu za cenu tříhvězdičkového.

Airbnb.cz

Další populární služba nabízející ubytování je Airbnb. Stejně jako Booking.com je dostupná ve velké většině populárních cestovatelských destinací napříč kontinenty. A vybrat si můžete od luxusního apartmánu s výhledem na moře, přes parádní byty v samém centru velkoměst až po skromné ubytování, kdy využijete například jenom jeden pokoj a s pronajímatelem budete sdílet další místnosti v bytě. Obě služby jsou vhodné pro skromné i náročné cestovatele.

Kiwi.com

Tato česká služba, která prorazila i v zahraničí a může se řadit vedle výše zmíněných světoznámých značek, umožňuje vyhledat levné letenky po celém světě. Vyhledávací algoritmus dokáže najít letenky za super cenu, takže pokud se chystáte mimo evropský kontinent, můžete „vychytat“ nízkonákladovou dovolenou třeba do Asie či USA. Ale to platí i pro Evropu, stejně tak, pokud si v dané destinaci chcete udělat výlet do sousedních zemí, můžete získat letenku za pár stovek Kč. A to se například při cestách po Asii vyplatí.

Zindulka.cz

Už vás nebaví klasické hotely ani apartmány a chcete poznat něco nového? Zkuste dovolenou na jachtě. Na Zindulka.cz můžete vybírat z nabídky 15000 různých typů jachet či katamaránů v Evropě, Karibiku, Africe či Asii. Na palubě lodi i s kapitánem, který se o vás postará, tak můžete strávit celou dovolenou nebo třeba jenom 1 týden z třítýdenního výletu do tepla. Na Zindulka.cz to funguje jako na Booking.com, všechny nabízené lodě jsou aktuálně k dispozici, můžete si je objednat stejně jako hotel on-line a za pár hodin vyplout. Navíc jachty nemusí být drahé, často cena vyjde jako samotné ubytování a zde máte zážitek z plavby po moři navíc.

Maps.me

I když pravděpodobně cestujete s chytrým telefonem a cena dat na připojení k internetu rok co rok klesá, může se vám stát, že daný roamingový balíček vyčerpáte nebo se dostanete mimo signál. V tom případě se vám určitě bude hodit aplikace Maps.me, kde můžete využívat mapy v offline režimu. Nestane se vám tak, že ve velkoměstě nebudete moci najít svůj hotel, ani že neztratíte na výšlapu v horách.

iSKI Austria

Statisíce Čechů zimu vyráží za zimními radovánkami do Rakouska. Pokud mezi ně patříte i vy, stojí za to si stáhnout do svého chytrého telefonu aplikaci iSKI Austria. Najdete v ní informace o všech lyžařských střediscích v Rakousku včetně map lyžařských areálů a aktuálního stavu sněhové pokrývky. Pomocí webkamery můžete kouknout i na aktuální počasí v lokalitě, kam se chystáte, stejně tak na provozní dobu všech lanovek a vleků a další užitečné informace pro pobyt v Alpách.

Rome2Rio

Cestujete do většího města? A nechcete se při dopravě spoléhat pouze na taxíky? Zkuste aplikaci Rome2Rio, která vám naplánuje trasy vlaků, autobusů, městské hromadné dopravy či spočítá předpokládanou cenu za taxi nebo Uber. Stačí zadat lokaci, ze které budete vycházet, a vaší finální destinaci. A Rome2Rio již přehledně naplánuje cestu za vás včetně přestupů, času, ceny za jízdenku či taxi. Romeo2Rio funguje i při plánování tras mezi městy či napříč státy.

Tripadvisor

Skutečný poklad při cestování na vlastní pěst. Najdete zde více než 500 miliónů nezaujatých recenzí od cestovatelů na hotely, služby, výlety, památky či žebříčky nejoblíbenějších pláží nebo restaurací v dané lokalitě. Můžete zde zjistit nejvýhodnější cenu hotelů, letenek či jízdenek, protože TripAdvisor porovnává ceny z více než 200 rezervačních webů. Obsah je tvořen pouze uživateli. Diskutuje na něm více než 60 miliónů lidí.  Služba je dostupná i v českém jazyce.

Foto: pixabay.com/nastya_gepp

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.