Sezona hradů a zámků se sice pomalu chýlí ke svému závěru, ale nabídka kulturních akcí je stále pestrá. Příští týden se bude slavit svátek patrona české země a program bude opravdu nabitý. Připravili jsme pro vás krátký přehled s tipy, jak si naplno užít kulturní babí léto.

Svatováclavské slavnosti

Napříč republikou si budeme 28. září připomínat svátek svatého Václava, patrona české země. Oslavy s tím spojené, doplněné o bohatý doprovodný program, lze navštívit například ve Staré Boleslavi, v Karlových Varech, v Českém Krumlově, na Václavském náměstí v Praze a v mnoha dalších českých městech. Akce jsou vhodné pro malé i velké návštěvníky.

V Brně do kina

Kromě filmových projekcí a soutěže pětadvaceti dokumentů čekají návštěvníky 48. ročníku brněnského Ekofilmu také koncerty, workshopy, komentované prohlídky, zážitkové exkurze i debaty. Akce se uskuteční od 12. do 15. října a vstupné je zdarma. Více na www.ekofilm.cz.

Milovníkům knih o umění

V Galerii hlavního města Prahy se koná od 24. – 25. září veletrh, který potěší všechny knihomoly, kteří jsou zároveň přáteli umění. Druhý ročník s názvem Art Book Fair představí celkem šedesát vystavovatelů a  dvoudenní akce se tak nakrátko stane místem setkání vydavatelů, umělců i čtenářů. Prostor bude pro diskusi a výměnu myšlenek o tvorbě umění, publikování a dalších souvisejících tématech. Veletrh s bohatým doprovodným programem se uskuteční v prostorách Zámku Troja.

Pořádně si zadovádět

Projet se na kolotoči a vyzkoušet si adrenalinové atrakce – to vše budou moci zažít návštěvníci Olomoucké poutě, kterou lze navštívit od poloviny září do půlky října před Galerií Šantovka v Olomouci. Akce se koná již potřetí a program o víkendech obohatí rozmanitá hudební vystoupení.

Pro dobrou věc

Podpořit mladé umělce, odnést si domů krásný originál a zároveň udělat dobrý skutek? To jsou lákadla prodejní výstavy a aukce výtvarných děl prací dětí ZŠ Petřiny sever, která se uskuteční 29. září od 16 hodin v Komunitní zahradě Libóza na Praze 6. Studenti se nechali inspirovat tvorbou malířky Marie Primachenko a výtěžek z akce poputuje na podporu válkou postižené Ukrajiny.

 

Foto: Depositphotos, archiv

 

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.