Den architektury odstartuje 29. září a láká na prohlídku architektonických skvostů po celé České republice i na Slovensku. Zájemci si budou moci prohlédnout stavby legendárního barokního architekta Jana Blažeje Santiniho – Aichela, od jehož úmrtí letos uplyne třista let, ale nejen to.

Festival se koná již po třinácté a zájemcům nabídne zdarma více než 450 akcí po celé České republice i u slovenských sousedů. Na výběr budou prohlídky běžně nepřístupných budov, nejmodernějších i zapomenutých staveb, paláců, továren, kostelů, věží, sportovních stadionů i bankovních domů.

Letošní ročník připomene nejen geniálního Santiniho, zaměří se také na práci jednoho z nejvýraznějších poválečných architektů Karla Pragera, od jehož narození letos uplyne 100 let. V rámci festivalu mohou zájemci zavítat například do Ústavu makromolekulární chemie AV ČR, areálu Matematicko-fyzikální fakulty UK v Troji či do někdejšího sídla Sdružení projektových ateliérů (v současnosti sídlo IPRu, pozn. red.). Program představí i Pragerovy mimopražské realizace. 

Nabídka letošního Dne architektury je velmi pestrá. Zúčastnit se lze také komentovaných procházek s architekty, historiky a dalšími odborníky z oboru. Dozvědět se více o architektuře a stavitelství bude možné také ze sedla kola, a to v rámci cyklovyjížděk. Na své si přijdou i dětští návštěvníci, pro které je připraven bohatý doprovodný program v podobě workshopů a dobrodružných her. Chybět nebudou ani divadelní představení a koncerty.

Den architektury, jehož letošní motto zní Objev konstrukce! odstartuje 29. září a konat se bude až do 5. října. Více informací o programu naleznete na stránkách www.denarchitektury.cz.

 

Zdroj a foto: archiv organizace