Pošmourno venku, honička v práci, blížící se Vánoce a s nimi spojené přípravy. Ano, právě teď startuje náročné období konce roku a my vám poradíme, jak se s ním vypořádat – no, prostě v pohodě…

Konec roku je doba příjemná, vánoční večírky, rodinná setkání, zábava s přáteli a kýžené volno. Jenže do toho všeho na druhou stranu musíme zvládnout nákupy dárků, úklid celé domácnosti a mnoho dalších věcí, které nás, společně s narvanými obchody a nervózními spoluobčany, často stresují. I tenhle čas se dá nejen přežít, ale můžete si ho užít.

Plán na pohodu

Možná se to zdá ulítlé, ale pokud chcete pohodu a nejste ochotni si říci, že úklid a pečení vánočních rohlíčků letos oželíte, je třeba si připravit plán – podrobný a „neprůstřelný“.

Tak tedy v klidu si večer sedněte, vezměte papír a tužku a sepište si, bez čeho se vaše rodina v předvánočním čase neobejde. Pak si všechny úkoly v rozdělte do týdnů, které ještě do Vánoc zbývají, nezapomeňte úkoly také delegovat. Nešvarem českých žen je, že vše udělají samy a na ostatní členy domácnosti se často nedostane – a to se pak stres hrne jedna báseň.

Léčba ohněm

Nevíte, o co se jedná? Je dokázáno, že plamen ohně má na naši psychiku nebývale zklidňující efekt. Pokud jste šťastní majitele krbu, doporučujeme vám, abyste jednou týdně rozdělali oheň a večer zapomněli na televizi a jen „zírali“ do plamenů, vaše psychika bude krásně zklidněná. A pokud jste „bezkrbáci“ pak postačí plamen svíčky, v józe dokonce existuje terapie, kdy se hledí do plamene a má to zklidňující účinky…

Malé rituály

Ve všech kulturách, které si dnes tak rádi bereme za vzor a inspirujeme se k získání klidu existují malé rituály, které protkávají den, týden, měsíc i rok a dávají nám v tom uspěchaném životě jaké si zklidnění. Takové rituály, i když se jim tak neříkalo, existují samozřejmě i v staročeské kultuře. Právě vánoční čas jim jen nahrává! Zapomeňte tedy na chvíli na dárky a jiné materiální výdobytky a naučte se dělat si v životě malé, zklidňující rituálky. Třeba si každý večer udělejte čaj, uvelebte se v křesle a pusťte si příjemnou, poklidnou hudbu. Můžete ještě zapálit zmíněnou svíčku a třeba vytáhnout fotku někoho, koho jste měli rádi, ale už tu není. Dopřejte si dvacet minut snění, popíjení lahodného čaje a vzpomínání, jen tak o samotě – věřte, že budete krásně občerstvení…

Čas pro sebe a čas pro ostatní

V posledních letech hodně lidí zapomnělo tak trochu oddělovat pojmy já a ti druzí. Díky sociálním sítím jsme všichni neustále propojení, dělíme se o své dojmy, ale především posloucháme ostatní, jejich pláč a stížnosti, radíme, co si počít s tím nebo s tím a na sebe přitom nemyslíme. Tím nechci házet špínu na sociální sítě, ale líbí se mi model mé kamarádky Jany, která má svůj „facebook time“ ráno – kdy si přečte zprávy, projede to co ji zajímá a pak večer, to samé. V průběhu dne se věnuje práci, ale také sobě, najde si čas na přečtení knihy, masáž a další příjemnosti a večer si radostně přečte nářky kamarádek a třeba i odepíše. Naučte se oddělovat čas pro sebe a čas pro ostatní a budete více v klidu, to vám zaručuji.

Sama sobě z lásky

Má kamarádka Sabina vždy říká, to jsem koupila sama sobě z lásky a tohle její pořekadlo už u nás zdomácnělo. Kdy totiž děláme něco opravdu samy i pro sebe, z lásky k sobě? A ta často omílaná sebeláska, chuť dopřát si něco hezkého jen z čiré radosti, trochu se pohýčkat… je přitom klíčem ke klidu. Totiž, když jsme sami se sebou v pohodě, spokojení, jsme v klidu, proč se stresovat křikem, rozčilovat na děti a partnera – ve finále vystresujeme jen samy sebe? Tak zkuste do života přijmout „sama sobě z lásky“ a uvidíte, co to s vámi udělá. A nemusí jít o nákupy a drahé procedury, stačí si zajít vedle do cukrárny na dort, v době, kdybyste normálně lítala po nákupech, nebo „smejčila“ byt. Pěkně si objednejte, co máte ráda, natáhněte nohy a vydechněte si – a myslete na to, že tohle prostě děláte jen tak, pro radost – sama sobě z lásky…

Foto: depositphotos/Kryzhov

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.