Nakrmit dospívající kluky a holky je nesnadný úkol. Teenageři mají díky růstu a dozrávání organismu vyšší energetické nároky než dospělí, takže mají prakticky pořád hlad. Zároveň potřebují kvalitní stravu k tomu, aby dobře prospívali. Přinášíme vám tip na recept, který puberťáky spolehlivě zasytí.

Dostatečný odpočinek, pohyb, ale hlavně správná skladba jídelníčku jsou v období růstu velmi důležité. Ve stravě by nemělo chybět ovoce a zelenina, libové maso a ryby, luštěniny, vajíčka, obiloviny a kvalitní zdroje tuků, například v podobě ořechů a semen. Jídelníček puberťáka by měl být pestrý a dospívající by měli jíst 5 – 6x denně. Důležité je nevynechávat snídani, oběd ani večeři a mezi hlavní jídla vklínit kvalitní svačiny.

Dospívající mají díky častému pocitu hladu tendenci sáhnout po sladkostech, které sice hlad zaženou, ale obsahují zbytečné množství cukru a často i nezdravých tuků. Recept na výživné muffiny sice obsahuje cukr, ale také pořádnou porci bílkovin a navíc rostlinný protein, který prodlouží pocit sytosti.

Muffiny pro hladovce

Budete potřebovat:

2 menší vejce, 100 g cukru (lze ho částečně nahradit například čekankovým sirupem), 1 lžičku vanilkového cukru, 80 ml slunečnicového oleje, 1 vaničku polotučného tvarohu, 100 g špaldové hladké mouky, 100 g pšeničné hladké mouky, půlku sáčku kypřícího prášku do pečiva a 20 g rostlinného proteinu (rýžový, hrachový, dýňový… K dostání v obchodech se zdravou výživou), 3 kostičky kvalitní hořké čokolády

Postup:

1. V jedné míse smícháme sypké suroviny, ve druhé prošleháme vejce s cukry, olejem a tvarohem. Do tekuté směsi vmícháme sypkou a lehce je promícháme. Kostičky čokolády nasekáme na menší kousky.

2. Troubu předehřejeme na 190° a formu pro muffiny vyložíme papírovými košíčky.

3. Těsto za pomoci dvou lžic rozdělíme do košíčků a doprostřed každého dortíku vmáčkneme kousek čokolády. Pečeme v předehřáté troubě přibližně 20 minut.

 

Foto: Depositphotos