Společnou večeři alespoň několikrát v týdnu vidí jako důležitý rodinný rituál stále více Čechů, ale času na vaření ubývá. A tak často volíme jakoukoli rychlou náhražku, nebo ji úplně vynecháváme.

Hektická doba, pozdní příchody z práce a množství dalších povinností v posledních letech odsunuly společné rodinné večeře na vedlejší kolej. Alespoň trochu změnit to chce společnost Tefal svojí novou marketingovou kampaní, která zdůrazňuje důležitost společně stráveného času u jídelního stolu a kladné dopady na rodinné vazby i na zdraví dětí a dospívajících.

Společné večeře prospívají dětem

Podle výzkumu kanadské University of Montreal společné večerní rodinné stravování přispívá k tomu, že se děti dlouhodobě cítí lépe psychicky i tělesně. Výsledky zveřejnil časopis Journal of Developmental & Behavioral Pediatrics. Odborníci sledovali děti ve čtyřletém období od jejich šesti do deseti let a srovnali skupinu, která se pravidelně účastnila společných rodinných večeří se skupinou, kde bylo společné večerní stravování spíše výjimkou.

„Rodinná večeře je zejména pro ty nejmenší opravdu velmi důležitým socializačním prvkem. Děti se při ní učí sdělovat své pocity o tom, co během dne zažily, a zároveň si také vštěpují zásady správného stolování, správné přípravy jídla a vhodného výběru potravin. Umět se zastavit v dnešní hektické době a alespoň na chvilku odsunout stranou telefony, počítače a televize a iniciovat rodinu, aby během klidné pohodové chvíle zpracovala aktuální prožitky, je důležitý, bohužel však často opomíjený a podceňovaný rituál, který výrazně přispívá k dobře fungujícímu šťastnému rodinnému životu,“ dodává pediatrička MUDr. Silvia Bajová z Nemocnice Na Homolce.

Výrobce kuchyňských elektrospotřebičů a nádobí s nepřilnavým povrchem nabízí výkonné a hlavně rychlé domácí pomocníky, kteří s přípravou večeří pomohou. Pro rychlé a přitom zdravé vaření je dobrou volbou tlakový hrnec Clipso. Připravíte v něm svoje oblíbená jídla, zároveň ušetříte až polovinu času. A vitamínu C zachováte až o 80 procent více!

 

Foto: pixabay/celiocamilo/skeeze