Zavzpomínejme na módu 70. a 80. let a na její proměnu po pádu železné opony v 90. letech! Co dříve bylo zakázané nebo negativně nahlížené, se rázem stalo všedním.

V době železné opony byly hranice neprodyšně uzavřeny, a to nejen pro fyzický pohyb, ale také co se týče dovozu věcí a módních trendů. Nabídky obchodů byly velice omezené, stejně jako materiálů. Ženy a dívky si proto nejčastěji šily oblečení samy doma, ty šťastnější měly k dispozici a inspiraci alespoň západní časopis Burda. Po revoluci došlo k velké úlevě, která se týkala nejen politických otázek, ale i módních.

Doba fádnosti a uniformity

Kdo měl za socialismu džíny, byl pán. Po tomto nedostatkovém zboží toužil snad každý a není proto překvapením, že vznikaly jejich nejrůznější napodobeniny – kdo by neznal plísňáky! Doba socialismu ve střední a východní Evropě byla dobou fádnosti, uniformity a šedi. Elegance nebo noblesa byla velmi silně potlačována a lidé chodili v podstatě v tom samém. Módě vévodily propínací šaty, zástěry, vesty, svetry a roláky. K určitému posunu došlo v 80. letech, kdy se do módy dostaly neonové barvy, zvířecí vzory, mrkváče s vysokým pasem a všudypřítomné vycpávky.

Po pádu železné opony se změnila i móda. Byly dostupné lepší materiály, přejímaly se vzory ze Západu a ze Spojených států. Občas ale došlo i ke smíchání pozůstatků trendů socialismu a kapitalismu. Popularitě se těšily vytažené bílé ponožky v mokasínech, barevná saka větších konfekčních velikostí, havajské košile, množství kapes a boty na platformě.

Tetovaný člověk? Delikvent!

Tetování i piercing byl za socialismu vnímán delikventně, a i proto byl velice potlačován. Bylo to něco nepřípustného a systémem prezentováno jako typické pro vězně, prostitutky a lidi z okraje společnosti. Porevoluční svobodná doba ale otevřela dveře subkulturám a tetování, piercing, ale i alternativní móda a účesy se mohly začít vyvíjet. Společnost změnila své vnímání a v 90. letech tak začaly vznikat nejrůznější tetovací a alternativní salóny.

Umělé kráse dveře otevřené

Po pádu železné opony došlo také k uvolnění poměrů v oblasti plastických operací, které byly do té doby velmi pečlivě střeženými tajemstvími. Začaly vznikat soukromé plastické kliniky, více či méně odborné, a ženám toužícím po dokonalé kráse se tak začal plnit sen. Začaly se objevovat i ženy toužící po výraznějších změnách a konkrétních stylizacích. Tato éra zasáhla celou východní Evropu. V Rusku se třeba do podoby Barbie nechala stylizovat Tatjana Tuzova. Tatiana Tuzova je moskevskou zpěvačkou.
Po pádu železné opony se lidem otevřely dveře do světa. Inspirace přicházela ze všech stran, hlavně z televize a módních časopisů, společnost byla tolerantní i k dříve nemyslitelným jevům.

Foto: ČTK/Ožana Jaroslav, Instagram