Kvůli botám od Christiana Louboutina dokážou některé ženy i hladovět. Cena jednoho páru začíná v průměru na 600 librách (v přepočtu asi 17 695 korun). Ne každá mladá dáma si je tedy může dovolit, ale téměř každá by je chtěla jednou v životě obout. Mezi množstvím lodiček je poznáte jednoduše, vždy mají vysoký podpatek a ikonickou červenou podešev. „Dvanáct centimetrů vysoký podpatek je ideální,“ prohlásil sám návrhář. Kdo o jeho lodičkách nazpíval píseň? A s kým vedl soudní spor?

Christian se narodil v Paříži roku 1964. Jeho otec byl truhlář a matka ženou v domácnosti. Protože byl lehce tmavší pleti než jeho tři starší sestry, myslel si, že je adoptovaný. Začal často utíkat z domu, chodil za školu a nakonec z ní byl vyloučen. Po večerech se s kamarády potuloval po nočních podnicích a kabaretech, kam si nechodil prohlížet tanečnice, ale zejména jejich boty.

„Chtěl jsem být návrhářem obuvi, ale nevěděl jsem, že taková profese existuje,“ řekl v rozhovoru pro časopis New Yorker. Protože nechtěl jít na školu, kde by mohl design studovat, vyzkoušel práci asistenta. Získal místo ve dvou velkých francouzských módních domech – Chanel a Yves Saint Laurent. Ani u jednoho zaměstnavatele však dlouho nevydržel. „Byl jsem příšerný asistent.“ Místo, aby svým nadřízeným pomáhal, chtěl si dělat svoje návrhy.

Píseň o botách

Na začátku devadesátých let založil Louboutin vlastní společnost. Jeho prvním dílem byly lodičky inspirované obrazem Andyho Warhola pojmenované Flowers. Při jejich výrobě však měl pocit, že jim stále něco chybí. Nakonec si od své asistentky vypůjčil červený lak na nehty a vyzkoušel natřít podrážku načerveno. A voilà, nápad zafungoval. „Muži jsou jako býci, milují červenou.“ Některé ženy, jež si nemohou boty od Louboutina dovolit, dodnes používají trik s lakem na nehty, kterým si natírají „obyčejné“ lodičky. V tomto desetiletí dosáhl Christian nejen velkého kariérního úspěchu, ale poznal i svého životního partnera, architekta Louise Benecha, se kterým žije dodnes.

Jeho obuv se stala ikonickou. Zpěvačka Kylie Minogue ji obula ve svém videoklipu Two Hearts, dále postava Carrie Bradshaw v seriálu Sex ve městě a Jennifer Lopez dokonce nazpívala písničku s příhodným názvem Louboutins. Christianovy návrhy uchvátily nejen celebrity, ale i známé módní značky. Už delší dobu úzce spolupracuje například s domy Lanvin, Givenchy či Gaultier. Jeho výtvory jsou často bohatě zdobeny mašlemi, kovovými aplikacemi či drahými kameny. „Boty změní řeč vašeho těla i váš životní postoj. Pozvednou vás fyzicky i psychicky.“

V roce 2009 vytvořil Louboutin střevíčky Marie Antoinetty, ozdobené rýžkovou stuhou podobně jako živůtky v 18. století. Podpatek byl vysoký závratných 16 centimetrů. Model patřil k limitované edici, která vznikla ve spolupráci s vyšívacím domem Lesage. Portrét samotné francouzské královny byl zasazen v přední části kotníkového řemínku.

V roce 2012, kdy značka slavila dvacet let od založení, publikoval Christian Louboutin úžasnou knihu, věnovanou jeho práci. O pět let později představil na trhu minikolekci nazvanou Loubibaby. Botičky pro nejmenší slečinky byly k dostání v odstínech červené, modré a zlaté. I když nebyly na nezbytném podpatku, nechyběla charakteristická červená podrážka.

Spor o podrážku

V roce 2011 došlo ke sporu mezi Christianem a Yves Saint Laurentem. Obuvník podal žalobu u soudu na Manhattanu kvůli tomu, že tato konkurenční značka okopírovala jeho nápad s červenou podrážkou. Louboutin však na ni má obchodní známku, zaregistroval si ji ve Spojených státech. Soudní spor trvající dva roky nakonec vyhrál podpatkový génius.

Po nemilé tahanici si možná obuvník chtěl od lodiček na chvíli odpočinout a zabrousil do kosmetického průmyslu. Vytvořil řadu rtěnek, tvářenek a laků na nehty, jak jinak než v červených odstínech. Design laků připomínající podpatek vyšel na 50 dolarů. Mimo jiné se pustil do navrhování balerín, tenisek, kabelek a pánské obuvi.

V prosinci minulého roku otevřel Christian první český butik, který byl umístěn – jak jinak – než v luxusní Pařížské ulici v centru Prahy. Nejvyšší podpatek, který v butiku najdete, má neuvěřitelných patnáct centimetrů. „Nerad bych, aby se někdo podíval na mé boty a řekl: Ach můj bože! Vypadají tak pohodlně…“

 

Autor: -tya-

Foto: ČTK/PA/Matt Crossick, imago stock&people/imago stock&people, AP/Rachelle Blidner, MARK LENNIHAN, Youtube/Michaeltje1984

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.