Arganový olej, kterému se přezdívá marocké zlato je jedním z nejvzácnějších druhů rostlinných olejů na světě. Pro blahodárné a léčivé účinky je velmi vyhledávanou surovinou v gastronomii, ale hlavně v kosmetickém průmyslu. Prozradíme vám, v čem tkví jeho tajemství a proč ho vyzkoušet.

Olej, jenž obsahuje vysoký podíl minerálů, antioxidantů a vitamínů, se získává lisováním jader stromu argánie trnité, která roste převážně v polopouštích na jihozápadě Maroka. Právě omezený prostor, na kterém se argániové porosty vyskytují, je jedním z důvodů vysoké ceny oleje.

Stromy s dlouhými kořeny, slouží jako přirozená bariéra proti dezertifikaci a staly se součástí nehmotného kulturního dědictví UNESCO.  Jejich pěstování a následné ruční zpracování plodů je poměrně složité. Odborníky v této oblasti jsou ženy afrického kmene berberů, které ořechy ručně rozbíjí, vybírají z nich jádra, a ta následně lisují. Výrobou jednoho litru oleje stráví přibližně 4 – 5 dní.

Využití arganového oleje v kosmetice

Vyzkoušet můžete čistý arganový olej či kosmetické produkty, které ho obsahují. Arganový olej v bio kvalitě, WoldoHealth, 299 Kč.

Vlasy

Arganový olej pomáhá snižovat podrážděnost vlasové pokožky, zamezuje vzniku nových šupinek, posiluje vysušené vlasy, zaceluje roztřepené konečky, hydratuje, pomáhá zkrotit neposedné, rozlítané vlasy a dodává jim elasticitu. Posilující šampon s arganovým olejem OGX, v dm 229 Kč.

Recept na zábal

Lehce zahřejte asi 15 ml oleje, zapracujte ho do vlhkých vlasů a zabalte je do ručníku. Po 30 minutách důkladně opláchněte a vlasy opatrně vysušte ručníkem. Poté je upravte běžným způsobem. Budete překvapená jak budou sametově hebké a lesklé. Saténové sérum pro poškozené vlasy, Ziaja, 129 Kč.

Pokožka

Vysoký podíl v oleji obsaženého vitamínu E a kyseliny linolové, pomáhá chránit buňky. Působením oleje se efektivně vyhlazují vrásky a omlazuje stárnoucí pleť. Využívá se i k léčebným účelům. Vnější aplikace oleje se doporučuje pro zanícenou či aknózní pleť, k léčbě popálenin, ekzémů, lupénky i v boji proti plísním. Také posiluje zdravý růst nehtů. Do kůže se dobře vsakuje, nezanechává mastný povrch a je vhodný i pro malé děti.  Sprchový krém a pěna, Ziaja, 90 Kč.

Víceúčelový vyživující hydratační krém, Garnier Bio Argan, v dm 119 Kč.

Více o přírodních olejích se dozvíte zde