Léto patří k nejoblíbenějším ročním obdobím. Zároveň je to ale čas, kdy ženy i muže, přestože jsou jinak v dobré zdravotní kondici, mohou potrápit nepříjemné otoky nohou. Příčinou toho, že naše nohy v létě vypadají jako „nalité konve“, jsou vysoké teploty v kombinaci s mnoha dalšími faktory.

Horko v nadměrné míře zatěžuje žilní systém, což způsobuje zpomalování průtoku krve v dolních končetinách. Pokud se k tomu připočte dlouhé stání nebo sezení v práci, během kterého se vlivem gravitace hromadí krev v dolních končetinách, můžete mít zaděláno na nepříjemný problém v podobě otoků.

Faktory přispívající k otokům nohou:

  • Nadváha
  • Sedavé zaměstnání
  • Těhotenství
  • Nedostatek pohybu
  • Příliš těsné oblečení
  • Nevhodná obuv a vysoké podpatky
  • Horké koupele

Jak nohám pomoci od bolesti

Bolest, pocit těžkých nohou i nepěkný vzhled dokážou pořádně otrávit, a to jak v každodenním životě, tak třeba na letní dovolené. Není však nutné se s těmito potížemi smířit. Existují jednoduché zásady, při jejichž dodržování se můžete otoků účinně zbavit, nebo alespoň výrazně eliminovat jejich četnost.

Dostatečně pijte

Jednou z nejčastějších příčin otoků nohou je nadbytečné zadržování vody v těle. To bývá problémem hlavně u gravidních žen, zejména v druhé polovině těhotenství. Předcházet mu můžete důsledným dodržováním pitného režimu. Vypít byste měli 2-3 litry vody nebo jiných neslazených nápojů denně. Pokud na pitný režim zapomínáte, dbejte na to, abyste měli na svém pracovním místě nebo tam, kde se přes den často zdržujete, vždy plnou sklenici nebo lahev s vodou. Jakmile ji vypijete, hned ji doplňte.

Dopřejte nohám pohyb

Nejvíce nohy trpí ve statické pozici, kdy dochází k tuhnutí a zpomalování krevního oběhu. Dopřejte jim proto v průběhu dne více pohybu. Vyrazte alespoň na krátkou procházku a místo výtahu pro změnu použijte schody. Průběžně protahujte chodidla, provádějte kroužení kotníků a střídavě zatínejte a povoluje prsty u nohou. Těmito jednoduchými cviky i během sezení rozproudíte krevní oběh.

Pozor na dlouhé cestování

Léto je časem dovolených, za kterými podnikáte i mnohahodinové cesty. Právě sezení v autě, autobuse nebo letadle, kdy jsou nohy dlouho ve statické poloze bez možnosti protažení, je pro nohy velmi rizikové. Během cestování se proto vždy pokuste alespoň o krátké protažení. Při jízdě autem dělejte častější zastávky a v hromadných prostředcích se alespoň projděte v uličce.

Těsné oblečení nechte ve skříni

Přiléhavé kalhoty, upnuté spodní prádlo, ponožky s gumičkami i těsnou obuv, které utlačují žilní systém, nechte ve skříni a nahraďte je vzdušnými kousky, které vás nebudou nikde škrtit. V práci mějte po ruce vždy pohodlnou obuv, do které se můžete přezout a dopřát nohám potřebné pohodlí.

Nohy nahoru

Pokud máte sedavé zaměstnání, je vhodné v průběhu dne vždy na pár minut zvednout nohy a ulevit jim. Setrvat alespoň 10 minut v poloze s podepřenýma nohama nad úroveň srdce je také ideálním zakončením dne. Až se po náročném dni položíte na gauč, podložte si nohy polštářem nebo ručníkem, který jste na pár minut vložili do mrazáku. Nohám tak uděláte dobrou službu.

 Vyrazte na pořádnou masáž

Vyzkoušejte speciální masáže a kosmetická ošetření zaměřená na zmírnění otoků. Náš tip: Ledově osvěžující ošetření Frigi pro muže a ženy, které odstraní pocit těžkých nohou i otoky, a zároveň působí proti celulitidě, nabízí SPA & Wellness Aquapalace Praha. „Péče obsahuje osvěžující a aktivní komplex mentolu, kafru a alkoholu na aktivaci oběhového systému. Mikronizované mořské řasy podporují zeštíhlení a chlorid kalcia, hořčíku, sodíku a potassium jodid dodávají navíc žádoucí chladivý pocit během ošetření. Proceduru je vhodné absolvovat 3x týdně, ideálně po dobu 3 týdnů. Ošetření je opravdovým ledovým zážitkem, které v horkých letních dnech můžu jen doporučit,“ radí manažerka SPA & Wellness Petra Tyrpeklová.

Cena:

1 ošetření 1 190 Kč

3 ošetření 2 970 Kč

6 ošetření 5 940 Kč

Při nákupu v srpnu získáte navíc 50% slevu na detoxikační produkt dle vašeho výběru. Více informací na www.aquapalace.cz.

 Vsaďte na citrusy

Během horkých dnů nebo i před delším cestováním popíjejte vodu s vymačkanými citrusy, například pomerančem, mandarinkou nebo citronem. Ty totiž obsahují přírodní flavonoidy, které zvyšují napětí žilní stěny a mikrocirkulaci. A v neposlední řadě vás nápoj i báječně osvěží.

Cvičte pravidelně

Je známo, že k otokům nohou přispívá nadváha. Nejen kvůli tomu byste měli pravidelně cvičit. Ideální je jogging, plavání a další sporty, u kterých zapojujete dolní končetiny. Na konec dne zařaďte nenáročné ale účinné cviky, které podpoří krevní cirkulaci. Položte se na záda a zvedněte do pravého úhlu nohy a ruce. V této pozici začněte třepat rukama i nohama, můžete provádět také malé kroužky v kotníku a zápěstí, nebo simulujte jízdu na kole.

Vyhněte se nezdravému životnímu stylu

Vyhýbejte se cigaretám a nadměrné konzumaci alkoholu, které jsou častou příčinou otoků nohou. Ocení to nohy a pomůžete tak i vašemu celkovému zdraví.

 Střídavá sprcha

Na “nohy jako konve” pomáhá také sprcha. Střídejte studené a teplé střiky, které rozproudí krevní oběh a uleví od bolesti. V létě si naopak odpusťte horkou vanu.

Pokud by se bolesti stupňovaly a neodeznívaly ani po pravidelném cvičení a procedurách, navštivte lékaře a problém konzultujte. Vyšetření u lékaře určitě neodkládejte, pokud se k pocitu těžkých nohou přidá mravenčení, noční křeče nebo dochází k pravidelným celodenním otokům nohou.

Foto: TZ AquaPalace

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.

1 komentář

  1. Nikdy mě nenapadlo, že jako chlap můžu trpět na křečové žíly. Hodně mi otékaly nohy a doktor mi tohle zjistil. Ale dokopala mě k němu až přítelkyně. Teď říkám, hlavně vše řešit, všac. Nic se neděje jen tak.

Comments are closed.