Populární rakouská bylinkářka a spisovatelka Maria Treben nedala na kopřivu dopustit, a dokonce ji označovala za královnu bylin. V lidových pověrách se kopřiva používala k zahánění zlých duchů, čarodějnic, a proto se někdy přidávala dobytku do krmení, aby ho ochránila. Praktické využití má tato léčivka i v moderní době. Kdo chce na jaře detoxikovat tělo a podpořit růst vlasů, neměl by žahavku obcházet obloukem.

Dorůst může až do výšky jeden a půl metru, nejvíce účinných látek však obsahují mladé rostlinky. Z kopřivy dvoudomé se sbírají listy i natě bez dřevitých částí, a také kořen. Rostlinám se daří ve vlhkých houštinách, při krajích lesů a luk i na neosázených místech.

Detoxikuje, posiluje vlasy a ocení ji i kojící matky

Bylina má velmi široké využití. Používat se dá zevnitř v podobě čajů a odvarů, ale také zevně. Kopřiva obsahuje vitamín C, K, B2, karoten, třísloviny, kyselinu mravenčí i křemičitou, velkou dávku chlorofylu a má fytoncidní účinky, tedy působí jako přírodní antibiotikum.

Zejména na jaře se doporučuje třítýdenní pitná kúra kopřivového čaje. Ten pročistí krev, pomůže tělu zbavit se nežádoucích látek a zahání jarní únavu. Nať z kopřivy má i močopudné účinky, ulevuje při žaludečních obtížích, zejména při vředech a také zvyšuje produkci mateřského mléka. Již před několika sty lety se jako lék proti kašli používala kopřiva svařená s vínem.

Pro krásné vlasy i pokožku

Odvar z kopřivy má blahodárný vliv na lidskou pokožku. Pomáhá zmírnit svědivost vyrážek, strupovitost kůže, léčí lupy a funguje i jako prostředek proti padání vlasů. Také u žahavky, stejně jako u většiny bylin, platí, že kúru je třeba důsledně dodržovat, jinak se výsledky nedostaví!

Tinktura pro podporu růstu vlasů

Máte problémy s pokožkou hlavy a padáním vlasů? Vyzkoušejte následující recept na tinkturu z kopřiv. Jde o velmi snadno dostupný, a hlavně levný a účinný způsob, jak se zbavit těchto nepříjemných obtíží.

Budete potřebovat: 1 lžíci směsi nasekaných listů a kořene kopřivy, 3 lžíce čistého alkoholu, 250 ml převařené vody

Postup: směs listů a kořene nasypeme do menší uzavíratelné nádoby, zalijeme ji alkoholem, uzavřeme a necháme na slunci 14 dní odpočinout. Směs následně přecedíme přes jemné síto a k čisté tekutině přilijeme 250 ml vody. Roztokem pravidelně masírujeme pokožku hlavy.

 

 

 

Foto: Depositphotos, zdroj: Rostliny v domácí lékárně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno