Dobrý den, chodím s přítelem dva roky, spolu bydlíme půl roku. Vše ještě donedávna bylo mezi námi dobré, rozumíme si, máme společné koníčky i sex byl skvělý. Jenže v poslední době se situace změnila. Ze začátku mi ani nevadilo, a brala jsem to za samozřejmost, že často navštěvujeme jeho matku. Jeho rodiče jsou totiž rozvedeni a on žil sám s matkou od svých 10 let. Ale nyní k ní chodí přítel na návštěvu čím dál tím častěji, vyžaduje po mně, abych mu vařila ty samá jídla, které vařili doma, snaží se dokonce i mě samotnou s ní přirovnávat. Snažila jsem se s ním o tom mluvit, tvrdí, že vše přeháním, že to vidím jinak než jak to ve skutečnosti je. Jenže já to vidím reálně. Začíná se měnit před očima a já si někdy připadám spíše jako jeho matka, než jeho partnerka. Jsem z toho už dost zoufalá. Prosím, co mám dělat? Markéta, 29 let.

Milá Markéto, je vidět, že je váš partner upjatý na matku více, než je zdrávo. Je otázkou, zda ho ona k tomu navádí nebo zda on sám má potřebu s ní trávit více času. Zdá se, že se ze začátku snažil žít s vámi normální partnerský život, ale je možné, že ho dětství natolik ovlivnilo, že jeho vzorce z dětství nedokáže sám ovlivnit, a že jeho vztah k matce je příliš silný. Určitě být vámi bych s ním promluvila a naznačila mu, že se věci mají jinak, než je vidí on sám. Pak se samozřejmě nabízí otázka různých terapeutických směrů, které by mu pomohly nahlédnout na jeho situaci a on s tím mohl pak dále pracovat i třeba s vaší pomocí. Zkuste i vy mu svým postojem naznačit, že jste jeho žena a ne jeho matka a že s ním hodláte strávit váš společný život ve zdravém partnerství. Pokud nic nezabere, tak si zkuste sama sobě zodpovědět, zda chcete třeba i po zbytek života žít v takto nevyváženém vztahu. Nejvíce tady přece záleží jen na vás. Přeji vám k tomu rozhodnutí hodně sil a držím palce.

Foto: profimedia

Je Gestalt koučem a zabývá se dále studiem Gestalt terapie. Praktikuje aromaterapii a má ráda, když může svým dotekem pomoci lidem při jejich cestě ke zdraví a celkové harmonii, proto pracuje s technikou AromaTouch. S radostí se také podílí na projektu Rozšířená rodina. Ve volném čase cvičí jógu, čte odbornou literaturu zaměřenou převážně na osobní růst, ráda píše, cestuje, má ráda kulturu a umění.