Podprsenka a kalhotky, tak jak je známe dnes, jsou součástí našeho šatníku jen sto let. Jsou to dva nejmenší kousky oblečení, ale mohou nám připravit ty největší problémy a trapasy. Jak vybrat to správné prádlo, jak se orientovat v nabídce střihů a materiálů, jak poznat své tělo a styl, který naší postavě nejvíce lichotí? V tom nám poradí profesionální stylistka prádla Žaneta Ilutanová.

Ahoj Žaneto, chci se zeptat, co to jsou obšívaná ramínka? Mám obvod 75 a košíčky D nebo E. Vím, jak vypadají špagetová nebo rozšířená ramínka, ale ty obšívaná jsou pro mě záhadou. Byly by pro mě vhodné? Blanka H., Praha Černý most.

Obšívaná ramínka.

Ahoj, Blanko, moc ti děkuji za skvělý dotaz, protože ramínka jsou při tvé velikosti prsou dost důležitá. A hned v úvodu podotýkám, že jsou rpotebe vhodná. Podprsenka má prsa obléknout a poskytnout jim oporu a fixaci. Hlavně těm větším, která máš např. i ty. Je prověřeno, že ramínka velká prsa nedrží a neudrží! Hlavní tíhu prsou vždy nese pevný obvod podprsenky, který má být u větších velikostí z funkčního materiálu. Obvod je ten hlavní držák, unese cca 80 % váhy tvého poprsí. Ramínka logicky jen těch 20%.

A teď jsme u toho, v čem nejen holky, ale i dospělé ženy stále chybují. Vybírají si velikost podprsenky s velkým, volným obvodem (kvůli svému pocitu pohodlí) a s malými košíčky (kvůli domnělému pocitu, že jsou tak sexy a získaly efekt push-up). Což je špatně, protože tíhu prsou u volného obvodu pak nesou opravdu ramínka. A taková slečna může mít od zařezávajících se ramínek rozdrásanou pokožku, bolest hlavy, cítit zvýšenou únavu atd.

V principu platí, že sofistikovaný výrobce hledí i na zdravotní stránku svých modelů prádla, takže:

špagetová ramínka – tenké jako špagety – bývají u malých velikostí.

rozšířená ramínka – jsou pro velké velikosti – např. od F do K, poskytují pohodlí, komfort při celodenním nošení

strečová ramínka – to jsou ta „pružná“, s gumovými vlákny, bývají různě široká, barevně sladěná či kontrastní s podprsenkou, ozdobena např. krajkou

plastová ramínka – tzv. neviditelná, jsou průhledná a neelastická

obšívaná ramínka – jsou pružná, měkká, komfortní a designová. Ramínka jsou obšitá stejnou atraktivní látkou, z jaké je ušita celá podprsenka.

Obšívaná ramínka, špagetová nebo ta s krajkovou aplikací jsou stvořena k tomu, aby ležérně vykukovala z výstřihů a svetrů. Ostatní druhy ramínek raději ponechte své intimitě.

Rozšířená ramínka.
Hladká strečová ramínka.

Potřebujete poradit například s výběrem vhodného prádla? Napište paní Žanetě svůj dotaz a ona vám pomůže váš problém vyřešit.

Profesionální stylistka prádla z Triola a.s. Na ŽenyDívky.cz pro vás připravuje módní poradnu.