Jaro je pomalu cítit ve vzduchu a toto roční období je spojené i s nepříliš oblíbenou činností – úklidem! Pokud vaše skříň praská ve švech a vy i přesto řešíte otázku co na sebe, je nejvyšší čas podívat se oblečení na zoubek!

S jednotlivými kousky oblečení se loučíte jen těžko a máte strach, že nedokážete nic vyhodit? Nechte se inspirovat metodou KonMari, kterou vytvořila japonská úklidová guru Marie Kondo. Prozradíme vám v čem metoda spočívá a dáme tipy, jak si úklid šatníku usnadnit. Uvidíte, že na konci snažení budete odměněni dobrým pocitem a lepší náladou
k tomu!  

KonMari

Marie Kondo se narodila v Japonsku a od malička milovala úklid. Ze své obsese udělala skvělý business a dnes radí milionům lidí po celém světě jak mít uklizeno a být díky tomu šťastnější. Jak zní hlavní motto její úklidové metody KonMari? „Ukliďte jednou, zato pořádně!“ Rodačka z Japonska radí změnit každodenní rutinu a věci posuzovat podle toho, zda nám přináší radost a inspirují nás, či nikoliv. To je totiž základní kritérium zda si věc ponechat nebo se jí zbavit. Kondo je podobně jako některé východní filozofie toho názoru, že kdo uklidí svůj prostor, promění i svůj život.

Podle metody KonMari se ale neuklízí po místnostech jak je většina z nás zvyklá, ale podle kategorií. Nejprve se vrhněte na oblečení, poté na knihy, časopisy, kosmetiku a postupně se propracovávejte k malým položkám. Na konci řady stojí úklid věcí, které pro vás mají sentimentální hodnotu, ten je totiž nejtěžší.

Po třídění je třeba přistoupit k reorganizaci. Oblečení Kondo doporučuje složit do obdélníku
a ukládat nikoliv do komínků, ale vertikálně jako knihy v knihovně. Oděvy navrhuje skladovat podle kategorií – např. trika s krátkým rukávem pohromadě… nebo je třídit podle bare a vzorů.

Naladili jsme vás na úklid? Tak hurá do toho!

Krok 1: Příprava

Ze skříně vyndejte všechny věci, opravdu všechny a na hromadu přidejte i jinde uložené sezónní oblečení. Police a šuplíky důkladně vyčistěte.

Krok 2: Třídění

Každý kousek oblečení vezměte do ruky a položte si následující otázky:

  • Přináší mi ještě radost, inspiruje mě?
  • Sedí mi ještě?
  • Není zničené?

Krok 3: Uspořádání

Najděte si vlastní způsob třídění, který vám bude vyhovovat. Bude to podle typu oblečení, barev, vzorů, sezónnosti? Záleží jen na vás…

Propracujte si systém ukládání (inspirovat se můžete metodou KonMari, viz. výše). Využijte úložný prostor co nejlépe a nejefektivněji. Sezonní oblečení můžete uložit do horních pater skříně nebo úložných prostor pod postelí, která jsou hůře přístupná. Využít k tomu lze například boxy nebo vakuové pytle.

Krok 4: Pryč s tím!

Věci, kterých se rozhodnete zbavit, můžete zkusit prodat na bazarech nebo je darovat na charitu. A ty kousky oblečení, které již nevypadají dobře nebo jsou poškozené, vyhoďte do k tomu určených kontejnerů nebo popelnic.

Foto: Depositphotos.com, Instagram