Pěkný den, Žaneto, chystáme se s přítelem na ples, a tak bych se Vás ráda zeptala, jaké prádlo pod plesovky. Konkrétně – budu mít šaty s tenkými špagetovými ramínky, je pod ně lepší podprsenka s plastovými průhlednými ramínky nebo úplně bez ramínek? Děkuji za názor. Hedvika, Česká Lípa.

Pěkný den, Hedviko, vaše otázka je vysoce aktuální, plesová sezóna je tu. Ples je společenská událost a ať už se koná na pražském Žofíně nebo v sokolovně ve Lhotce, měly bychom jí přizpůsobit svou večerní róbu. Ideální volbou jsou dlouhé plesové šaty s délkou mírně nad zemí, abyste v nich mohla pohodlně tančit a nikdo vám šaty nepřišlápl. A taneční boty ideálně s pevnou uzavřenou špičkou, abyste si při tanci chránila prsty a nehty. Na jinou společenskou událost (vyhlašování soutěží, banket) můžete mít otevřené „páskové“ střevíčky, ale v nich by neměly být punčochy ani punčocháče – takže bosá nožka s dokonalou pedikurou. Váš výběr plesových šatů musí primárně korespondovat s velikostí a s typem vaší postavy – a samozřejmě s věkem a společenským postavením.

Pod tyto šaty zvolíme podprsenku bez ramínek nebo s asymetrickým zapínáním.

A teď ta odhalená ramena – co pod šaty se špagetovými ramínky? Nespecifikovala jste, jakou máte postavu a jak velká prsa. Protože velikost prsou je u vašeho dotazu důležitá.

Základním argumentem pro výběr podprsenky bez ramínek pod takové šaty je menší velikost vašich prsou. Korzetová samodržicí podprsenka bez ramínek není vhodná pro velká prsa. Její funkčnost určuje hlavně pevnost obvodu, střih a pak přilnavé silikonové proužky na horním a spodním obvodu podprsenky. Docela spolehlivě tento model udrží a zafixuje v očekávané výšce menší prsa. Máte-li prsa větší, tak při tanci nebudete mít komfortní pocit, že je vše na svém místě. Pokud jste si vybrala plesové šaty se špagetovými ramínky, jste si jistě vědoma toho, že máte rovná ramena, pevné paže, hladký a štíhlý krk a krásný pevný dekolt se svěží mladistvou pletí – a právě ten chcete nechat vyniknout. Ideální je, aby ten výhled nic nerušilo – ani plastová ramínka podprsenky, která budou vždy širší než špagetová ramínka vašich šatů.

Takže výběr – zda podprsenka bez ramínek či s platovými ramínky závisí hlavně na tom, jak velká máte prsa.

A teď pár obecných rad k výběru prádla pod plesové šaty:

– Ženy plnějších tvarů by si neměly vybírat šaty s hlubokým výstřihem vzadu – v případě takové postavy je nutné mít vždy podprsenku – a hluboký výstřih vzadu by vás mohl kompromitovat

– Nejlepší službu vám prokáže podprsenka s tence vyztuženými hladkými koši, u nevyztužených se mohou např. při tanci proznačkovávat bradavky. Podprsenky s nevyztuženými koši neposkytují tak dobrou fixaci prsou

– Mějte také na paměti, že šaty bez ramínek lichotí jen mladým a štíhlým postavám

– Odhalená ramena a paže nejsou vhodná pro korpulentní a starší dámy – upozorníte na povadlé paže a pomerančovou kůži

–  Připomínám, že i pod korzetové šaty je třeba mít podprsenku

– Nejste-li se svou postavou zcela spokojena, vezměte si na pomoc stahovací body, formující spodničky, stahovací kalhotky s vysokým pasem či nohavičkami, hluboce dekoltované podprsenky typu „bardotka“ či polokorzetové vpředu a vzadu dekoltované podprsenky

– Využijte možnosti zapínání ramínek u podprsenek vzadu do kříže, asymetricky, vpředu do véčka atd.

– Společenské a plesové šaty dnes nabízejí různé rafinované střihy – nechají vyniknout krásným partiím a schovají ty problematické. Stačí si jen dobře vybrat – a pod ně vybrat to správné prádlo.

 

Foto: Profimedia

Profesionální stylistka prádla z Triola a.s. Na ŽenyDívky.cz pro vás připravuje módní poradnu.