Nejkrásnější, ale také nejnáročnější svátky roku jsou minulostí a nyní nastává čas se znovu nadechnout. Pokud na vás hodování a nedostatek pohybu zanechaly lehké šrámy, je třeba je zahojit a pustit se do pořádné očisty. Začátek roku je pro detoxikaci těla jako stvořený!

Variant jak zbavit organismus škodlivých látek je mnoho, ale cíl je stejný – dostat tělo opět do formy a posílit jeho obranyschopnost. Pro úspěšnou detoxikaci je třeba dodržet následující body:

 1. Dostatek tekutin

Čím více toho vypijete, tím lépe zbavíte tělo jedů. Nejideálnější je k tomu čistá voda, v kombinaci s bylinkovými čaji a horkou vodou se zázvorem nebo citronem.

 1. Vědomé stravování

Věnujte tomu, co jíte, dostatek pozornosti a na jednotlivé denní porce jídla se dopředu připravte. Pokud je předem jasné, že oběd v kantýně nestihnete, připravte si ho do krabičky. Jídelníček by měl být bohatý na čerstvou zeleninu a ovoce, bílkoviny a omega 3 mastné kyseliny. Některým látkám a potravinám je však třeba se úplně vyhnout. Patří mezi ně: jednoduché cukry, alkohol, polotovary a příliš tučné potraviny.

 1. Pohyb

Dbejte na to, abyste měli dostatek pohybu. Zejména ti, kdo mají sedavá zaměstnání, mohou trpět jeho nedostatkem. Myslete na to, že je třeba se pravidelně hýbat a nesnažte si život v tomto směru příliš ulehčovat. Místo jízdy výtahem, vystoupejte po schodech; pokud se vydáte na menší nákup, tak raději pěšky než autem a několikrát týdně se věnujte sportu. Vaše tělo vám za to bude vděčné.

 1. Bez alkoholu, nikotinu a sladkostí

Místo skleničky alkoholu si raději uvařte dobrý čaj nebo umixujte zdravé smoothie, sladkosti nahraďte nepřislazeným sušeným ovocem a ořechy, kávu nahraďte cereálními nápoji nebo čajem.

 1. Vyhýbání se stresu

Pokuste se redukovat situace, které vám přinášejí stres. Naučte se pravidelně relaxovat, správně dýchat, ale také na pár hodin vypnout mobil. Je to velmi osvobozující a možná budete překvapeni, pod jak velký tlak vás přítomnost chytrého telefonu staví…

 1. Dostatek spánku

Pravidelný spánek dodá tělu energii, sílu a je nutný k jeho správnému fungování. Dospělému člověku stačí šest až osm hodin spánku denně.

Signály, kterými vás tělo upozorní na nutnou detoxikaci:

 • Únava
 • Pomalejší myšlení
 • Tělesný zápach (z úst, zapáchající pot či zápach intimních partií)
 • Zažívací problémy
 • Zhoršení pleti
 • Poruchy spánku
 • Rostoucí váha

Více k tématu zdraví naleznete zde.

Foto: pixabay.com_Jill Wellington