Mazanec, beránek, jidáše a různě upravená vajíčka, to jsou jídla, která jsou s Velikonocemi neodmyslitelně spjata. Sváteční stůl však můžete obohatit i novými pochoutkami, kterými překvapíte koledníky i rodinu.

Velikonoce jsou vnímány nejen jako významné křesťanské svátky, ale také jako oslava jara. V tuto dobu je dobré konzumovat lehká jídla obohacená o bylinky a zeleninu. Obzvláště na Zelený čtvrtek se tradičně připravují pokrmy z mladých kopřiv či špenátu, které se zdobí petrželkou, pažitkou, pórkem. K Zelenému čtvrtku patřily také luštěniny, například hrášek, preclíky, pletence či škvarkové placky. Na Velký pátek se držel půst a lidé se zasytili pouze hustou polévkou. Na Bílou sobotu hospodyňky připravovaly „hlavičku“, tedy velikonoční nádivku, a pekly mazance. Ty pravé hody nastaly o Velikonoční neděli, kdy svátky vrcholily a stoly se zaplnily řadou dobrot, vedle již zmíněných také beránkem, buchtami a různými druhy masa.

Kuřecí prsíčka s hráškem a smetanovými brambory

Co budeme potřebovat:

  • 2 ks kuřecích prsou
  • sůl
  • pepř
  • olivový olej
  • čerstvý tymián
  • 6 brambor
  • 250 ml 12% smetany
  • strouhaný sýr Gran Moravia
  • petrželka
  • 2 stroužky česneku
  • 2 menší cibule nakrájené na plátky
  • máslo
  • 150 g mraženého nebo čerstvého hrášku
  • kousek zelené části pórku
  • trocha baby listového špenátu

Příprava:

Nejprve si hned ráno naložíme kuřecí maso do trošky olivového oleje, dobře osolíme, opepříme a posypeme čerstvým tymiánem. Vše dáme do mísy, zabalíme do folie a dáme marinovat do lednice.

Nejdéle z receptu trvá zapékání brambor a to až 90 minut, pokud chcete tuto dobu zkrátit, oloupané brambory místo krájení na tenké plátky rovnou na tenoučké plátky nastrouhejte, pak zapékáte cca 45–55 minut. Zapékací mističky si vytřeme máslem. V pánvi na troše olivového oleje necháme mírně zezlátnout plátky cibule, pak k nim na poslední minutu přidáme i česnek.

Do zapékacích misek vrstvíme plátky brambor a střídáme s cibulovou směsí, zakončíme bramborovou vrstvou, zalijeme smetanou smíchanou s petrželkou, solí a pepřem. Vše dáme na plech, zakryjeme alobalem a cca hodinu pečeme v troubě vyhřáté na 180°C. Vrstvěte vše tak, aby vám od horního okraje zbylo cca 1,5 cm místa.

Po hodině sundáme alobal a necháme ještě 15 minut péct, poté zvýšíme teplotu na 200°C a povrch brambor posypeme strouhaným sýrem, zapékáme pár minut dozlatova. Vyndáme a dáme vychladnout. V tuto chvíli je načase začít pomalu opékat kuřecí prsíčka ze všech stran dozlatova. Když jsou prsíčka skoro hotová, dáme do vedlejší pánve kousek másla, na kterém osmahneme hrášek a na malé kousky nakrájený pórek, vše doměkka opékáme. Ale pozor, nerozvařit!

Na poslední chvilku vhodíme do směsi trochu baby špenátu, vše osolíme a opepříme. Na talíře navrstvíme zeleninu a na ní kuřecí prsíčko nakrájené na plátky, pak už je jen na vás, zda necháte brambory v zapékací míse nebo vyklopíte na talíř.

Pondělí je den vajíček… Nebo to tak být nemusí?

Jak velí tradice, Velikonoční pondělí se nese ve znamení vajíček, symbolizujících nový život a znovuzrození. Již ve starověkém Egyptě se během svátků jara barvily skořápky na červeno, dnes mohou koledníci získat různobarevné kraslice zdobené různými technikami. Přebytek výslužky pak řeší vaječnými pomazánkami, vaječnými saláty či plněnými vejci. A protože koledníky čeká perný vaječný týden (a možná budou mít vajíček brzy doslova plné zuby), můžete jim koledování zpestřit také jiným občerstvením. A to lehkým, svěžím a jarním, které lze nabízet navíc ke klasické výslužce. Určitě se rádi zakousnou například do nadýchaných muffinů se sýrem, cibulkou a vínem nebo křupavých plněných sýrových košíčků.

Sýrové muffiny

  • 200 g hladké mouky
  • 1 sáček sušeného droždí
  • 1/2 lžičky soli
  • 50 g másla
  • 50 g cibulky
  • 100 g sýru provolone dolce
  • 1 vejce
  • 100 ml mléka
  • 4 lžíce bílého vína

Mouku smíchejte se solí a sušeným droždím, přidejte změklé máslo a dobře promíchejte. Přidejte najemno nakrájenou cibulku a nastrouhaný sýr provolone. Vejce vyšlehejte s mlékem a vínem a přidejte ke směsi. Vypracujte těsto a naplňte jím formy na muffinky. Pečte v předehřáté troubě při 200 stupních asi 20 minut.

Velikonoční pokrmy ve světě

Kdo má rád dobré jídlo a vedle tradičních pokrmů zkouší s chutí i novinky nebo se inspiruje světovou národní kuchyní, může nahlédnout do kulinářských tradic v zahraničí. Například pro Angličany by byly Velikonoce jen těžko myslitelné bez Hot Cross Buns – bochánky, které zdobí nápadný bílý kříž, jsou upečeny z kynutého těsta a ochuceny kořením a rozinkami, chuťově připomínají náš mazanec.

View this post on Instagram

🌻 Is it too early in the year to be posting a photo of hot cross buns? 😆 Not if the buns were purchased plastic packaging free from @bakersdelight 🙌 I'm so thankful to have a bakery near me that is more than happy to place my deliciously carb-filled purchases in my own reusable cotton bags – they don't even bat an eyelid anymore! . . . . Also this is the first time I've bought hot cross buns plastic free – normally I get the ones from the supermarket that comes pre-bagged! It's definitely always worth snooping around at your local bakeries to see what you can find! . . . #plasticfree #hotcrossbuns #bakery #easter #plasticfreeliving #plasticfreeaustralia #zerowastewin #zerowasteliving #zerowaste #zerowastehome #zerowastelifestyle #lowwaste #lowwasteliving #lesswaste #ecoliving #saynotoplastic #saynotosingleuseplastic #reducereuserecycle #reducewaste #planetfriendly #sustainable

A post shared by S I S T H A 🌱 SustainableLife (@ecosistha) on

V Polsku jsou oblíbené velikonoční bábovky a také mazurek, plochý dezert s různými náplněmi, například čokoládovou, ořechovou, karamelovou, z mletého sušeného ovoce. Na vrchu se vytváří obrazce či velikonoční motivy z mandlí, ořechů, čokolády i kandovaného ovoce. V mnoha zemích se peče také velikonoční chléb, na Ukrajině je tradicí moučník kulič, Španělé mají zase své skořicové Torrijas. A Italové? Ti si rádi pochutnávají na velikonočním moučníku Colomba Pasquale (neboli velikonoční holubice) či dezertu Pastiera Napoletana (Neapolský velikonoční koláč z křehkého těsta a náplně připomínající nákyp).

 

Foto: pixabay/Bru-no,MAKY_OREL