Na nedostatek talentu si nemůže stěžovat a mezi kolegy platí za nejskromnějšího a nejpracovitějšího člena herecké společnosti. Navíc dobře vypadá a pyšnit se může několika prestižními oceněními. Jaký je Eddie Redmayne a co ještě o něm nevíte?

Britský herec se narodil 6. ledna 1982 jako Edward John David Redmayne ve Westminsteru, městské čtvrti v centru Londýna. Vyrostl v harmonické rodině, po boku dalších čtyř sourozenců – dvou vlastních bratrů a nevlastního bratra a sestry, které měl otec Redmayne z prvního manželství. Díky tomu, že se rodičům dařilo v podnikatelské sféře, se dostalo všem dětem skvělého vzdělání.

Prestižní školy a slavní spolužáci

Eddie studoval na Eton College, kde byl jeho spolužákem princ William. Oba patřili mezi elitní skupinu studentů a společně hráli rugby. „Je to úžasný člověk a vždycky mi ho bylo strašně líto, protože každý chtěl bojovat s budoucím králem Anglie. A on všechny údery ustál,“ řekl Redmayne o slavném spolužákovi v rozhovoru pro web Glamour. Dalšími slavnými studenty byl například herec Tom Hiddleston či bratr vévody z Cambridge, princ Harry. Redmayne pokračoval ve studiu na Univerzitě v Cambridgi, kde se vzdělával v historii umění.

Začátky kariéry

Svůj jevištní debut si odbyl ještě za dob studií, v shakespearovské hře Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete. O dva roky později získal cenu pro nejlepšího nového herce, za roli ve Hře o manželství: Koza nebo Kdo je Sylvie?, při udělování divadelních cen Evening Standart Theatre Awards. V roce 2006 přišly první filmové role. Po boku Roberta de Nira a Angeliny Jolie se objevil ve filmu Kauza CIA, zahrál si i v mysteriózním horou Like Minds. A následovala řada dalších rolí…

Úspěchy a ocenění

V roce 2011 byl nominován při udělování cen BAFTA v kategorii rostoucí hvězda a o rok později zazářil v muzikálu Bídníci, čímž si splnil svůj velký dětský sen. Úspěch Bídníků mu pomohl nastartovat kariéru a v roce 2014 přišel zásadní zlom. Za roli Stephena Hawkinga, brilantního teoretického fyzika trpícího ALS (amyotrifickou laterální sklerózou), ve filmu Teorie všeho, získal ocenění nejvyšší – sošku Oscara. Hrát dosud žijící osobu patří v herecké branži k nejtěžším úkolům a jeho snažení ocenil i sám Hawking.

Ztvárnit postiženého člověka byla velká výzva a vyžádala si dostatečnou přípravu. A protože se Redmayne těžkých úkolů nebojí, prošel o dva roky později další proměnou. Tentokrát se „převtělil“ do transgender ženy ve filmu Dánská dívka, který líčí příběh prvního muže, který podstoupil operativní změnu pohlaví. Redmayne patří k fanouškům Harryho Pottera a v jeho filmovém zpracování usiloval o roli Toma Riddla. Casting se mu dle jeho slov nevydařil a účinkování v čarodějnické sáze mu proklouzlo mezi prsty. V roce 2016 si však sen zahrát si kouzelníka splnil. Získal hlavní roli ve filmu Fantastická zvířata a kde je najít, z pera J.K.Rowlingové (autorky Harryho Pottera). Příští rok se můžeme těšit na již třetí pokračování tohoto fantasy filmu.

Cassanova nebo věrný typ?

S rostoucí popularitou se zvětšují i zástupy fanynek a Redmayne se randění nebránil. Vždy však tvrdil, že se vážným vztahům nevyhýbá, protože mít dobrou rodinu je základ pro šťastný a klidný život.

Se svou současnou manželkou, Hannah Bagshaw (37), se poprvé setkal během charitativní módní přehlídky na Eton College, kterou Hannah pomáhala připravit. Stali se přáteli a celých dvanáct let trvalo, než si Eddie uvědomil, že by chtěl víc. Vztah svrdili 15. prosince 2014 a o dva roky později přivítali do rodiny prvního potomka, dceru Iris Mary. V roce 2018 se manželům narodil syn Luke Richard.

Další zajímavosti ze života Eddieho Redmayna:

  • Trpí formou barvosleposti. Za určitých podmínek je schopný některé barvy rozeznat, jinak vidí černobíle a manželka mu musí pomáhat s výběrem oblečení.
  • Během cesty letadlem poprvé zjistil, že je slavný. Usnul, a když se vzbudil, zažil šok! Byl obklopen zvědavými fanoušky…
  • Je prvním mužem narozeným v osmdesátých letech, který vyhrál Oscara za herecký výkon.
  • Byl první a jedinou volbou pro roli kouzelníka Scamandera ve Fantastických zvířatech a kde je najít.
  • Rád jezdí metrem.
  • Z role Stephena Hawkinga byl tak nervózní, že nedokázal spát.

Více ze života slavných naleznete zde.

Foto: depositphotos.com