Kolik intimity je ve vztahu doopravdy třeba pro to, aby byl považován za šťastný? Jak často spolu spokojené páry spí? Vědci se touto otázkou zabývali a našli odpověď.

Zejména z médií, ale i z řad odborné veřejnosti často zaznívalo, že čím více sexu v partnerském životě máme, tím jsme šťastnější. Studie zveřejněná v listopadu roku 2015 však ukazuje, že realita je trochu jiná.

Vědci z Univerzity Toronto Mississauga svůj výzkum založili na třiceti tisících vyplněných dotaznících. Respondenty byli Američané starší třiceti let. Co se ukázalo? Páry, které mají v průměru jednou týdně sex, patří k těm nejšťastnějším. Psycholožka Amy Muiseová, jež se na výzkumu podílela, vysvětluje: „Sice platí, že čím častěji mají páry sex, tím jsou šťastnější, ale to platí jen u těch z nich, jež ho mají méně než jednou týdně. To znamená, že páry, které mají pohlavní styk častěji než jednou týdně, jsou podle dané studie nespokojení.“

A ještě přidává: „Naše výsledky ukazují, že důležité je mít s partnerem intimní spojení. Kvůli tomu však není třeba mít sex každý den. Důležité je, aby takové napojení existovalo, a aby oba partnery pohlavní styk uspokojoval.“

Sex sice hraje významnou roli ve vnímání kvality vztahu, ale není jediným ukazatelem. Hodnotu určuje i naplňování dalších potřeb, které se u dlouhodobého vztahu váží k lásce, intimitě, porozumění, podpoře, pocitu bezpečí a přijetí.

Muži potřebují více sexu než ženy a starší páry ho nepotřebují skoro vůbec?

I na tyto typické stereotypy se studie zaměřila. Jak to dopadlo? Během dotazování vyšlo najevo, že neexistují žádné rozdíly mezi pohlavími, jejich věkem nebo délkou vztahu. I zde platí: jednou týdně sex a páry jsou šťastné a spokojené.

„Cílem studie není sdělit lidem, že mají mít sex častěji nebo méně často, ale partneři by měli společně mluvit o tom, jestli jsou jejich sexuální potřeby uspokojeny či ne.“, tolik Muiseová.

Foto: Depositphotos

Tři věci, kterými si můžete zničit vztah? Více se dozvíte zde