Hygge [výslovnost: hju:ge] je styl života, kdy se člověk cítí být šťastný a spokojený. Tento pocit se dá přenést i do interiéru. Víte, jak si zařídit bydlení, abyste se v něm cítili šťastně? Podstatou je obklopit se pohodlnými dekoracemi a vytvořit si tak útulné prostředí.

„Slovo hygge pochází z dánštiny a doslovný překlad znamená útulnost, právě pro Dány je totiž typické zahrnovat se příjemnými věcmi, ve kterých se cítí dobře“ vysvětluje Tomáš Tiurin, odborník z oddělení Dekorace v projektových marketech Hornbach, a dodává: „Podstatné je udělat si chvilku pro sebe, obklopit se pěknými předměty a užívat si život a pocit štěstí.“ Základním principem Hygge je cítit se dobře a právě k tomu pomůže příjemné vybavení interiéru. Nechte se tedy inspirovat odborníky z Hornbachu, kteří si připravili několik zajímavých tipů pro zútulnění domova.

Základním principem je pocit pohodlí

Stolička s kožešinou.

Základem hygge je odpočinek a rozmazlování se. Ideální je sednout si na pohodlnou sedačku nebo do křesla, opřít se o huňatý polštář a přikrýt se hebkou dekou. Typickou dekorací jsou tedy polštáře a přikrývky. „Zajímavým doplňkem jsou polštáře s dlouhým vlasem, které jsou vyrobené z umělé kožešiny a dají se prát na 30 °C. Anebo pohovku zútulní kožešinové polštářky s krátkým hebkým povrchem,“ radí Tomáš Tiurin z Hornbachu. Ke každému polštáři patří jemné deky a plédy, které v sychravém nebo studeném počasí poslouží k zahřátí.

Odpočinek se dá užít také v teplé koupeli, která uvolní ztuhlé svaly a nervová napětí. Relaxace ve velké vaně s horkou vodou prohřeje tělo a zklidní je. Chvíle v koupelně si můžete zpříjemnit oblíbenou hudbou, sklenkou vína a aromatickými svíčkami. Přítmí a decentní světlo svíček dá odpočnout i namáhaným očím. Do napuštěné vany můžete přidat koupelovou sůl, olejíčky, pěnu anebo oblíbené jsou přírodní čaje do koupele.

Doplňky v interiéru

Útulnost místnosti podpoří také kožešiny a kůže jako kusový koberec na podlahu nebo dekorace na gauč. „Zajímavým doplňkem je býčí kůže, která se nabízí ve třech základních barvách: hnědé, černé a bílé. Pokud nejste příznivcem pravé kožešiny, můžete ji s klidným svědomím nahradit umělou kůží z akrylátu,“ doporučuje odborník z Hornbachu. V umělém provedení se vyrábí například ovčí kůže, kožešina anebo zvířecí předložka tygr. Tento materiál působí něžným dojmem a prostor zahřeje.

Kožešina nemusí zdobit pouze podlahu. Hebká srst může být součástí i dekorativních doplňků a drobnějšího nábytku. Originálně vypadá úložný box s kožešinovým víkem. Nejenže je praktickým řešením pro ukládání věcí, ale prostor dokonale zútulní. Zajímavým doplňkem je také stolička s kožešinovým sedákem, na pohled atraktivní a pohodlná na sezení.

V jaké barvě se budete cítit nejlépe?

Aby bydlení vypadalo opravdu útulně, je důležité myslet i na barevnost stěn. „Pro výmalbu stěn jsou ideální barvy prémiové řady SELECTION, které poskytují exkluzivní výběr jedinečných odstínů. Obsahují inovativní pigmenty, které garantují výjimečnou sytost a hloubku barev. Výsledkem je tak mimořádně matný a působivý nátěr, říká Markéta Šubrtová, odborník z oddělení Barvy a laky z projektových marketů Hornbach. Výběrem správného odstínu snadno proměníte domov v útulné místo.

Při výběru odstínu je dobré volit barvy přírodní a klidné, jako jsou odstíny žluté, hnědé a zelené. Žlutá je barva světla, hnědá prezentuje tón země. Tyto barvy spojují zářivou živelnost a pokojný klid. Jsou nositeli veselých a pohodových poselství. Zelená barva symbolizuje krásu přírody a působí malebným dojmem. V měkkých a něžných tónech se dotýká lidské mysli a probouzí duši. Zelená dává vychutnat svobodu a pocítit klidnou sílu.

Autor: Jana Bobková

Zdroj fotografií: Hornbach

1 komentář

  1. Dobrý den, chci jen říct, kdyby nebyl Hornbach, tak bych si ho musel vymyslet. Je to asi nejlepší obchod pro kutiláky co znám. Tom

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno