Každý rok vyhlašuje americký barevný institut Pantone barvu, která bude vévodit danému roku. Barevný odstín vybírají odborníci z různých odvětví a jejich volba ovlivňuje módní i interiérový průmysl. Letos se stala vítězkou malinově červená barva, která nese název Viva Magenta. Do našich životů i interiérů má vnášet optimismus i jistou dávku odvahy.

Vzhled interiéru ovlivňuje mimo jiné to, jak se v něm cítíme, proto si zaslouží naši pozornost. „V posledních letech byly nejoblíbenější barvy šedá, černá nebo béžová. Nyní se ale posuneme k jemně pastelovým barvám. Hlavní roli bude hrát světle zelená nebo jemná šedá. Ty v kombinaci s barvou roku Viva Magenta vykouzlí klidné a přesto odvážné interiéry,“ vysvětluje bytová designérka Anke Glut.

Obytné prostory laděné do jemných barev tak mohou s barevnými detaily v podobě polštářů, závěsů, kusových koberců a dekorací získat nový náboj. Energizující a optimistická barva roku 2023 je k takovému dekorování jako stvořená!

Zemité tóny odkazují na přírodu

Nejen v módním, potravinářském, ale také v bytovém průmyslu se skloňuje slovo udržitelnost. Vyrábět produkty způsobem šetrným k přírodě je trend, který připomíná, že prostředí kolem nás je třeba chránit a chovat se k němu ohleduplně. Také barva roku 2023 odkazuje na přírodu a poutá pozornost zemitými odstíny červené.

Výraznou barvu lze v interiéru použít nejen v podobě doplňků, ale také například k výmalbě stěn nebo jako odstín na dekoračních tapetách. Ideální je kombinovat ji s neutrálními barvami jako je šedá, bílá či béžová. Vznikne neotřelý interiér, v němž se budou dobře cítit domácí i hosté.

 

Foto: Depositphotos