Tráví vaše děti čas hraním videoher? Ať už herní konzoli máte doma nebo o jejím pořízení uvažujete pod stromeček, mějte na paměti, že u videoher stejně jako u počítačů a mobilů platí: dobrý sluha, špatný pán. Jako rodiče byste proto měli mít přehled o tom, jaké hry vaše ratolest hraje nebo s kým v tomto online světě komunikuje. Ale jak mít vašeho malého hráče pod kontrolou?

Se zabezpečením a kontrolou menších členů rodiny mohou významně pomoci samotné konzole. PlayStation představil na podzim novinku, která nejvíce potěší právě rodiče, jenž svým dětem na jednu stranu nechtějí upírat přístup k moderním technologiím, ale zároveň je chtějí mít pod kontrolou.

Jedná se o takzvanou správu rodinných účtů, která rodičům umožňuje spravovat přístup k videohrám u každého potomka zvlášť. Dospěláckých účtů navíc může být i více, a ne jen jeden. Pokud tedy doma máte více malých hráčů, každému z nich můžete nastavit jiný limit pro útratu, odlišné možnosti komunikace nebo nastavit obsah k zobrazení tak, aby byl vhodný vzhledem k větu dítěte. Pokud na rozdíl od svého dítěte neumíte anglicky, nevadí, ovládání a menu konzole je nově k dispozici i v českém jazyce.

Díky správě rodinných účtů tak můžete být klidnější, protože jednoduše budete mít přehled, co syn nebo dcera na PlayStationu dělají. Na videohry se proto není třeba dívat skrz prsty. Na trhu je řada dětských videoher, které mají vzdělávací, rozvojový nebo výchovný potenciál.

Správně zvolené hry vám tak mohou dobře sloužit jako podpůrný prostředek výchovy a vzdělávání dětí. Pomocí videoher lze totiž u dětí zlepšovat jejich vnímání, postřeh, pozornost, ale také rozvíjet jejich trpělivost, logiku, komunikaci nebo spolupráci. A konečně, hra může být i dobré společné téma, nad kterým lze strávit se svým dítětem čas. Na rozdíl od mnoha jiných „vnucených“ témat se děti nebudou bránit. Je pak už na vás, rodičích, zda toho dokážete dobře využít.

Přes všechna tato pozitiva ale nezapomínejte: malé hráče videoher je potřeba mít pod kontrolou a nastavit jim rozumná pravidla.

Text: Martin Chládek

Foto: Sony PlayStation

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.