Ne nadarmo se říká, že kvalita našich vlasů úzce souvisí se způsobem života. Záleží na tom jakou životosprávu dodržujeme i na našem psychickém rozpoložení, přičemž velkou roli hraje stres. Ten je nebezpečný pro celý organismus, vlasy nevyjímaje. 

Jak mít zdravou a krásnou kštici? Základem je pestrá strava, která by měla obsahovat vše podstatné – zdravé tuky, bílkoviny, sacharidy a vlákninu. Zapomínat se však nesmí ani na dostatečnou péči o vlasy. Velmi starým a osvědčeným receptem pro bohatost a lesk vlasů je například zábal ze směsi žloutku, čtyř kapek citrónové šťávy a jedné lžíce olivového oleje. Ten stačí jednou za měsíc na vlasy nanést, nechat působit zhruba třicet minut a poté důkladně omýt.

Jídelníček pro zdravé vlasy

Co vlasům naopak neprospívá, je nadměrná konzumace polotovarů a alkohol. Na jejich kvalitě se podepisuje i nedostatek vitamínů.

  • Pro krásný lesk a regulaci tvorby kožního mazu je důležitý vitamin A a jeho provitamin betakaroten. Ten najdeme v oranžovém ovoci a zelenině jako jsou meruňky, mrkev či paprika, ale též v másle, tučných mléčných výrobcích a rybách.
  • Růst vlasů ovlivňuje mimo jiné kyselina pantothenová, která navíc zabraňuje jejich lámání
    a předčasnému šedivění. Najdeme ji v otrubách, klíčkách, hovězích a vepřových vnitřnostech, v pivovarském droždí a zelené listové zelenině, například špenátu.
  • Vitamin E, který obsahují semínka, mandle a další ořechy nebo i avokádo, je pak stěžejní pro podporu elasticity pokožky a pružnosti vlasů. Nedostatek železa způsobuje zvýšenou lámavost, řídnutí nebo vypadávání vlasů.
  • Pro zpevnění vlasů je zároveň důležité zařadit do stravy potraviny obsahující zinek. Mezi ty obecně řadíme maso, luštěniny a ořechy. Zapomenout však nelze ani na železo, jehož nedostatek způsobuje již zmiňovanou lámavost vlasů a snižení kvality kůže. Železo je obsaženo v červeném mase, vnitřnostech a mléčných výrobcích.

A které potraviny bychom naopak měli omezit? Neprospěšný je cukr ve všech podobách, proto není žádoucí konzumace slazených limonád, čokolády a nejrůznějších cukrovinek. Vyvarovat bychom se však také měli potravin s přemírou soli jako jsou uzeniny, brambůrky či tavené sýry. A jak již bylo řečeno, ideální není ani konzumace alkoholu.

Kvalitní vlasová kosmetika

Pro krásné vlasy je důležitá strava, ale neméně významnou roli hraje i kvalitní vlasová kosmetika. Doporučujeme vybírat takové přípravky, které jsou šetrné k vlasům i pokožce
a neobsahují parabeny a silikony.

Pro citlivou pokožku hlavy je ideální například kosmetika obsahující léčivé výtažky z Mrtvého moře, která podrážděnou kůži zklidní a vyživí. Poškozené vlasy zacelí výrobky obsahující keratin či přírodní oleje. Ty dodají vlasům lesk a potřebnou výživu. I suché vlasy potřebují vyživit a zároveň hydratovat, proto se pro ně hodí obnovující a vyživující přípravky. 

 

foto: shutterstock.com