Na plastiku ve čtyřiceti? V žádném případě! Ještě než se smíříte s tím, že se vaše donedávna hladká pleť začíná velmi plíživě podobat skořápce vlašského ořechu, raději zpomalte a do své každodenní péče zařaďte, kromě dostatečného pitného režimu, čistících pleťových vod a kvalitních krémů, také vitaminy.

Vitamin A

Pleť prokrvuje, hydratuje, zvyšuje její odolnost, urychluje hojení kůže, která je spálená sluníčkem, působí jako účinná prevence černých teček.

Co jíst: mrkev, máslovou dýni, meruňky, mango, brokolici, hovězí játra.

Vitamin B

Podporuje antioxidanty, hydratuje, pomáhá pleť okysličovat, zklidňuje svědivou pokožku, omezuje loupání kůže. Při jeho nedostatku praskají koutky úst a na spodním rtu vznikají svislé, tenké vrásky.

Co jíst: ústřice, houby, sóju, brokolici, jogurt.

Vitamin B3

Pomáhá pokožku chránit před některými druhy kožní rakoviny, zlepšuje ochranné schopnosti kůže, hydratuje, redukuje produkci kožního mazu.

Co jíst: tuňáka, kuřecí prsa, brambory, rajčata, fazole, hrách.

Vitamin B6

Podporuje léčbu ekzému, urychluje metabolické a chemické reakce v buňkách, reguluje hormony, a tím pleť zbavuje akné i kožních skvrn, hydratuje.

Co jíst: kuřecí prsa, rýži, banány, vodní meloun, špenát, brokolici.

Vitamin B7

Zpevňuje nejen pleť a nehty, ale také vlasy a zabraňuje jejich šedivění. Zvýšením produkce mastných kyselin hydratuje, zklidňuje svědění pokožky, podporuje léčbu ekzému, bojuje proti zánětům kůže (seboroické dermatitidě).

Co jíst: lososa, sóju, květák, mandle, vlašské ořechy, hrášek.

Vitamín C

Účinný antioxidant, jenž se nachází v povrchových i hlubších vrstvách kůže. Prokrvuje, urychluje přísun živin, redukuje poškození kožních buněk, zlepšuje hojení ran, chrání před volnými radikály, podporuje funkci opalovacích krémů a pomáhá chránit před nebezpečným UV zářením.

Co jíst: rajčata, špenát, červené papriky, kiwi, grepy, jahody, pomeranče, citrony.

Vitamín D

Obnovuje kožní buňky, omlazuje zralou pleť, podporuje ochranné mechanismy kůže, mírní ekzémy. Jeho nejlepším zdrojem je sluneční záření. Dostačující doba, po kterou bychom měli být každý den vystaveni slunečním paprskům, je 10-30 minut.

Co jíst: lososa, tresku, olej z tresčích jater, kefír, jogurt.

Vitamín E

Zejména v kombinaci s vitaminem C pohlcuje škodlivé UV záření a chrání kůži. Prokrvuje, pomáhá léčit kožní záněty, zjemňuje drsnou pleť, zmenšuje vrásky a kožní rýhy, zesvětluje tmavé tečky.

Co jíst: krevety, tofu, avokádo, slunečnicová semínka, mandle, vlašské ořechy.

Vitamín F

Posiluje funkci buněčných membrán a pleť udržuje pružnou a mladistvou, podporuje její hojení a obnovu, pomáhá proti akné.

Co jíst: lososa, avokádo, mandle, vlašské ořechy a obilné klíčky.

Vitamín K

Pomáhá tvorbě pojivových tkání a tím zvyšuje pružnost pleti a zjemňuje vrásky, redukuje kruhy pod očima, černé tečky a dokonce i křečové žíly. Podporuje srážlivost krve.

Co jíst: vejce, špenát růžičkovou kapustu, zelí a zelené fazolky.

Foto: profimedia

Redaktorka časopisu Sedmička a webu Ženydívky.cz. Má ráda literaturu, dokumenty, přírodu a procházky starou Prahou.