Přes jakoukoliv žárlivost, která vás trápí – ať už je velká nebo malá – se můžete lehce přenést, když se budete řídit jednoduchým poznatkem, že tahle vlastnost vychází především z našeho srovnávání s ostatními.

Když jde o našeho partnera, porovnáváme se s jinými dívkami nebo ženami a poměřujeme to, co máme nebo co partnerovi můžeme nabídnout my, s tím, co eventuálně nabízejí ony. Takže žárlivost je jenom určitý stupeň srovnávání. Háček tkví v tom, že nějaká jiná žena vás sice může předčít v tom, že je hezčí, má dokonalejší postavu anebo je třeba jen pohotovější. Nikdy vás ale nepředčí ve všem, čím disponujete a co do vztahu jako osobnost přinášíte.

Když potom nějakou skvělou vlastnost u domnělé konkurence vidíte, přikládáte jí větší význam než ve skutečnosti má a zapomínáte na celou řadu hodnot a benefitů pro které si vás váš partner vlastně vybral. Dokážete partnera rozesmát, jste štědrá nebo duchaplná a je mu s vámi prostě dobře? Ať je to jakkoliv, vždycky se najde někdo, kdo bude vypadat líp, kdo bude mít víc znalostí, pevnější tělo, zkrátka kdo vás v nějaké věci překoná.

Takže si můžete říct. „Je štíhlejší a vypadá lépe. Ale je štíhlejší, hezčí a ještě vtipnější? Je štíhlejší, hezčí a milejší? Je štíhlejší, hezčí a stejně tak duchaplná jako já?“ Je to opravdu někdo, kdo vás předčí ve všech kategoriích, nebo se u dotyčné zaměřujete jen na jednu věc? Jste osoba, která reprezentuje tolik dobrých věcí, že nezáleží na tom, jestli se objeví někdo, kdo exceluje jen v jedné kategorii.

Je to celá široká oblast vlastností a schopností, které nás pro partnera dělají jedinečnými. Ať už v tom, jak ho inspirujete, v tom, kolik pozitivní energie do vztahu přinášíte, v tom, jak jste štědrá a jak se s vámi partner dokáže cítit skvěle nebo v tom, jak dokážete podnítit jeho představivost, že se zamýšlí nad věcmi, nad kterými dřív neuvažoval, i to že mu pomáháte objevovat nové světy, o kterých dřív netušil.

A jestliže vás někdo se všemi vašimi klady i tak opustí, můžete ho nechat odejít s dobrým srdcem, s tím, žen on pro vás nebyl tou pravou osobou, i s tím, že někdo jiný je pro něj opravdu lepší. Proto si vztah užívejte, zapomeňte na žárlivost a soustřeďte se na celý soubor věcí, které z vás dělají jedinečnou partnerku, se kterou to muže ve vztahu jednoduše baví.

Foto: profimedia

Redaktorka časopisu Sedmička a webu Ženydívky.cz. Má ráda literaturu, dokumenty, přírodu a procházky starou Prahou.