Chtěla jen tančit s někým, kdo by ji měl rád. Jenže ani přání vyslovené ve slavné písni se jí nevyplnilo. Nový, strhující i šokující dokument o životě zpěvačky Whitney Houston odhaluje odvrácenou tvář slávy, kdy paradoxně nejsou největšími nepřáteli paparazzi, ale… Nejvíce škodí vlastní krev.

„Když se probudím, cítím se, jako bych uběhla maraton. Jsem vyčerpaná z běhu,“ říká na úvod zbrusu nového dokumentárního filmu Whitney zpěvačka Whitney Houston. Ta, která by letos v srpnu oslavila 55. narozeniny. Mluví o opakujících se nočních můrách, v nichž ji pronásleduje děsivá postava „obra“, jenž má reprezentovat démony, které se jí v životě nedaří porazit. Její životopisci i řada novinářů míní, že těchto běsů nebylo málo; ať už šlo o drogy či násilí. Filmaři ale teď pootevírají její 13. komnatu. Kolikátou už? Režisér Kevin Macdonald pro film vyzpovídal na sedmdesát lidí ze zpěvaččina okolí, ale jen čtyřicet z nich se objevilo ve finálním střihu. Mnozí z nich totiž podváděli a využívali Whitney desítky let, a ve své přetvářce a hře pokračovali i před dokumentaristy. „Zpočátku jsem Whitney považoval za obskurní postavičku z bulváru. Bral jsem ji jako někoho, k němuž je velmi těžké projevit soucit,“ říká režisér s tím, že natočit dokumentární portrét zpěvačky ho přiměla její dlouholetá asistentka.

Takhle to začalo…

Whitney Houston se narodila 9. srpna 1963 v New Jersey do hudební rodiny, přičemž velmi záhy prokázala obrovský talent. Nejprve zpívala v kostele, její matka a zpěvačka Cissy Houston ale rychle zavětřila sílu dceřina hlasu a začala ji brát s sebou na štace po malých sálech, kde Whitney obstarávala vokály. Hudbě uniknout nemohla, ani když navštěvovala soukromou katolickou školu a jen krátce se protloukala jako modelka. Její kmotrou byla zpěvačka Darlene Love, sestřenicí Dionne Warwick a čas krátce trávila i s legendární Arethou Franklin. Raketový vzestup ke slávě přišel v roce 1985, kdy podepsala smlouvu s nahrávací společností Arista Records a vydala přelomovou desku nazvanou Whitney Houston. Obsahovala hity jako How Will I Know nebo Saving All My Love For You a stala se rychle jedním z nejlépe prodávaných debutů vůbec. Její písně byly lehce rozpoznatelné, přístupné, sladké, dalo se na ně tančit. A znal je každý. Ale opět – nikdo díky nim nepochopil samotnou Whitney. Ta na rozdíl od Madonny nebo Beyoncé vždycky nechávala svoje bolesti v šatně, a na pódium vyšla jen s nadlidským rozsahem svého hlasu. Tedy – pokud rovnou nevyšla před celou Ameriku.

Drogy, žárlivost a nevydařené manželství

Její hvězda stoupala dál. V roce 1992 si zahrála hlavní ženskou roli v hitu Osobní strážce, v němž také poprvé zazněla píseň I Will Always Love You. „V Osobním strážci změnila historii, když ji kamera jako hlavní hrdinku zabírala stejným způsobem jako stovky bílých hereček v podobných filmech,“ říká v dokumentu herec Kevin Costner, který si zahrál její romantický protějšek. Ano, Whitney zkrátka na začátku devadesátých let definitivně patřila do nejexkluzivnějšího panteonu celebrit, které zná celá planeta jenom křestním jménem. Jenže zmíněný „obr“, jenž ji pronásledoval ve snech, nezmizel. Akorát se zvětšil. Whitney dle dokumentu koketovala s drogami už od šestnácti let, kdy s bratrem Michaelem poprvé vyzkoušela marihuanu a kokain. Závislost ji zprvu neovlivňovala, sebralo ji ale manželství se zpěvákem Bobbym Brownem, za nějž se provdala v roce 1992. Bobby byl macho a neunesl, že jeho žena byla mnohem slavnější než on, což ji dával najevo.

„Po roce 1993, kdy se jim narodila dcera Bobbi Kristina, jeho kariéra vlastně skončila. Na Whitney žárlil, což byla emoce, kterou vůbec neznal,“ říká ve filmu jeden z jeho spolupracovníků. Cítil se být zanedbaný, i když mu zpěvačka nabídla, že může být její manažer, a mít tak vliv na její kariéru. Nestačilo to. V průběhu devadesátých let Whitney z pódií nezmizela, pronásledovaly ji ale problémy s hlasem i stále se prohlubující závislost.

Rodina ji ničila i zneužívala

Na její kariéře navíc byla „přisátá“ i rodina, její bratři třeba figurovali na výplatní listině, i když pro ni skoro nic nedělali. Z dokumentu vyplývá, že ji její otec okradl, žaloval ji o 100 milionů dolarů a ona kvůli tomu neměla prostředky na dokončení odvykací léčby. Hlavním šokujícím zjištěním nového filmu je, že zpěvačku měla jako malé dítě sexuálně zneužívat její zesnulá sestřenice Dee Dee Warwick, mladší sestra zpěvačky Dionnne Warwick.

Obvinění na kameru potvrdila Mary Jones, Whitneyina teta a osobní asistentka. Zpěvačka se jí údajně svěřila. „Řekla mi, že byla zneužita, ale ne mužem, ale ženou. Brečela a říkala, že nikdo o ničem neví,“ říká v dokumentu Mary Jones. Houston o incidentu nechtěla patrně mluvit hlavně s matkou Cissy, protože se bála, že by to na rodinu vrhlo špatné světlo. Dee Dee zemřela v roce 2008, měla rovněž problémy s drogovou závislostí. „I Cissy, zpěvaččina matka, o tom nevěděla. Nebo alespoň říkala, že o tom neví,“ sdělil Macdonald s tím, že všichni členové rodiny o tomto tématu odmítali mluvit. Ať už na kameru, nebo mimo záznam.

Filmová detektivka

I proto působí nový film trochu jako vyšetřování skutečné povahy zpěvaččina nitra. Zpovídaní členové rodiny se třeba také nechtějí bavit o Robyn Crawford, s níž měla Houston udržovat romantický vztah, a jíž nazývají „zkaženou“. S Robyn se Whitney potkala v 70. letech, zpěvaččina rodina ale vztah extrémně neschvalovala. „Otec Whitney dokonce uvažoval, že si najme nějakého gaunera, aby Crawford zastrašil. Nevím, zda kvůli homofobii, nebo ze strachu, že už zpěvačku nebude moci kontrolovat,“ říká jeden z bývalých spolupracovníků ve filmu. „Ale nakonec vycouval, protože nikdy nevíte, co z něčeho takového vzejde. Crawford je nikdo. Nechtěl jsem, aby moje sestra byla spojovaná s někým tak zlým a zkaženým,“ říká ve filmu bratr Gary Garland. Ženy spolu v 90. letech přerušily veškeré styky. „Četl jsem hodně dokumentů i dopisů, které jsem ve filmu nemohl ukázat, ale vyplývalo z nich, že spolu měly romantický a sexuální vztah. Tedy těch pár let, než se Whitney stala slavnou. Pak zůstaly velmi blízkými kamarádkami. Whitney měla ráda muže, ale milovala i Robyn,“ říká k tomu režisér Macdonald.

Crawford se nepodařilo přesvědčit, aby vystoupila před kamerou, snímek ale obsahuje záběry ze zpěvaččiných posledních let, kdy už bulvár zaměstnávaly jenom její excesy. „Crack si nekupuju, na to vydělávám příliš,“ říká v jenom interview, aby pak jako troska zpívala na nepovedeném koncertu. Celý svět se jí vysmíval. I média podle filmu mohou za její skon v roce 2012 ve věku 48 let, kdy se utopila ve vaně v hotelu Beverly Hilton. Mohlo za to prý onemocnění srdce a předávkování kokainem. Pitva odhalila, že v jejím oběhu byla i marihuana či léky Xanax a Benadryl.

Rapper a manžel profesionální celebrity Kim Kardashian Kanye West teď chce použít paparazzi fotku jejího stolku s drogami jako obal nové desky. Za práva k ní zaplatil 85 tisíc dolarů (skoro 2 miliony korun). Snímek údajně tajně pořídil neznámý příbuzný Houstonové v roce 2006. Fotka vyšla už v časopise National Enquirer, není ale jasné, zda ji West zakoupil od periodika, nebo od Tiny Brown, švagrové Houston.

Zneužívání osoby, která byla vždycky jiná, jen ne svá, tedy nekončí. A režisér Macdonald v tom vidí skutečnou, až aristotelskou tragédii. „Byla krásnější, talentovanější a bohatší než kdokoli jiný. Ale skončila tímto způsobem hlavně kvůli sobě. Fascinuje nás proto, že si díky ní připomínáme svoji smrtelnost,“ myslí si o zpěvačce, která vlastně nikdy nevěděla, kým je. A záhada jejího života tak přes všechnu snahu zůstává stále nerozpletena.

Společensko-reportážní týdeník, přinášející profilové a exkluzivní rozhovory, domácí i zahraniční reportáže, příběhy zajímavých a neobyčejných lidí.