Devátého srpna 1969 šokovala celý svět brutální vražda hollywoodské herečky Sharon Tate, kterou spáchala fanatická „Rodina“ šíleného Charlese Mansona.

Kdo by neznal dnes již kultovní filmy Quentina Tarantina Kill Bill nebo Nespoutaný Django, ve kterých krev stříká proudem? A právě tento režisér natáčí nyní svůj nejnovější film o brutálním masovém vrahovi Charlesi Mansonovi (†83), který stál v pozadí vraždy krásné a navíc i těhotné hollywoodské herečky Sharon Tate (†26). Je tedy jisté, že ani v tomto snímku nebude o krvavé scény nouze – jenže v tomto případě nepůjde o žádnou Tarantinovu nadsázku. Mansonovu oběť ztvární atraktivní herečka Margot Robbie, která o své roli řekla: „Tarantino je na mém seznamu vysněných režisérů, odjakživa jsem jeho velkou fanynkou. Ale současně cítím mimořádnou zodpovědnost, abych dokázala reálnou postavu zahrát skutečně pravdivě,“ řekla kráska, která je mj. držitelkou oscarové nominace za životopisný film Já, Tonya.

Roman Polanski a Sharon Tate.

A jaká tedy byla reálná Sharon Tate? Narodila se v roce 1943 a už jako malá holčička byla nesmírně pohledná. Její krása rostla s věkem – v roce 1959 vyhrála dokonce titul Miss Washington. Její líbivá tvář byla vstupenkou do světa reklamy a později i seriálů a filmů. V roce 1967 se při natáčení filmu Ples upírů sblížila s režisérem Romanem Polanskim (85) a 20. ledna 1968 následovala svatba. Začátkem dalšího roku pár oznámil, že čeká společného potomka.

Šílenec se pasoval na Mesiáše

Je načase představit druhého účastníka tohoto smutného příběhu – Charlese Mansona. Už od dětství ho všichni považovali za podivína, který má problémy se sebeovládáním a trpí sklony k násilí. První ozbrojené loupežné přepadení spáchal v pouhých 13 letech. V policejních spisech byl záhy veden jako nebezpečný delikvent s násilnickými sklony. V roce 1960 byl odsouzen na deset let za kuplířství a krádeže, ale po sedmi letech se dostal na svobodu a zamířil mezi hippies. V atmosféře volné lásky a drog založil náboženskou komunu, kterou pojmenoval „Rodina“, a sám sebe pasoval na Mesiáše. S „Rodinou“ se pak usadil na ranči vzdáleném asi 50 km od Los Angeles a všechny její členy ovládal za pomoci náboženských kázání a drog. Sestavil také seznam „prasat“ – tedy lidí, které z různých příčin odsoudil k smrti. Není známo, podle jakého klíče Manson tento seznam sestavil. To, že se do jeho hledáčku dostala i Sharon Tate, mohla být nakonec i velká náhoda.

Cílem útoku „Rodiny“ měl být totiž dům v ulici Cielo Drive č. 10050 v Bel Air, kam se Manson jednou pokoušel vniknout a majitel objektu ho vyhodil. Dům už měl ale nové majitele – právě režiséra Romana Polanského a jeho manželku Sharon. Je ale také možné, že Mansona inspiroval Polanského film Rosemary má děťátko z roku 1968, jehož hrdinku ovládá satanistická sekta, protože dítě, které nosí pod srdcem, s ní zplodil ďábel. Film, který byl v USA velmi populární, mohl v Mansonovi vyvolat chuť provést satanistický vražedný rituál. Podobnost byla očividná: hlavní hrdinka, kterou hrála Mia Farrow, v něm čekala dítě. A těhotná byla i Sharon Tate…

Charles Manson.

V noci z 8. na 9. srpna 1969 tak Manson vyslal čtyři zfetované členy své „Rodiny“ do domu na Cielo Drive, kteří uvnitř našli Sharon Tate a její tři přátele. Jejich šílený vpád nepřežil nikdo, vrahové je nejdřív všechny spoutali a poté ubodali. Neušetřili ani Sharon Tate, která byla v osmém měsíci těhotenství a prosila o život kvůli nenarozenému dítěti. Marně… Zemřela i se svým synem, který se měl jmenovat Richard Paul. Šílenci svým obětem zasadili celkem 102 ran a jejich krví pak na stěny a dveře domu napsali vzkazy „Válka“ a „Prasata“. Samotný Polanski v té době natáčel film v Londýně, takže masakru unikl.

Brutální zločin otřásl celým světem. Fanatické vrahy se naštěstí brzy podařilo dopadnout a Manson byl odsouzen k trestu smrti. Těsně před vykonáním popravy byly ale změněny kalifornské zákony a plánovaný trest smrti byl upraven na doživotí. Doživotí dostali i ostatní členové sekty. Svůj trest si Manson odpykával ve věznici se zvýšenou ochranou, loni v listopadu ale zemřel.

Ani „mistr hrůzy“ Alfred Hitchcock by zřejmě nevymyslel tak strašlivý scénář hororu, od nějž příští rok uplyne 50 let. Zbytečná a nepochopitelná smrt jedné z největších ikon 60. let dodnes lidi fascinuje i děsí. „Doteď jsem se od své ženy neodpoutal a i po tolika letech na ni myslím,“ svěřil se nedávno režisér Polanski.

Foto: profimedia

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.