Jestli patříte mezi ty, co letos oželí dovolenou u moře a raději se vydáte do kopců, nepodceňujte přípravu! Počasí v horách je proměnlivé a je dobré nenechat se zaskočit!

Základ? Dobrá obuv!
Bez pevných bot se v horách neobejdete! Ideální pro turistiku jsou kotníčkové „pohorky“. Na trhu je spousta variant, takže si vybere každý, i ti náročnější. Pokud neplánujete výstup na vysokohorské štíty, ale chystáte se na výlet do nižších kopců, nemusí být boty nutně kotníčkové; dobře poslouží i snížená varianta obuvi.

1) Lehká turistická bota do středně exponovaného terénu, Lowa, v HUDYsport 3790 Kč


2) Dámská obuv pro horskou turistiku, Quechua, v Decathlon 749 Kč

Oblečení
Jednotlivé kousky turistického šatníku volte nejlépe z funkčních materiálů. Ty snadno odvádí pot a také rychleji schnou, oproti např. klasické bavlně. Nezapomeňte si přibalit i teplejší oblečení. I když se vám pod kopcem zdá, že je teplo, ve vyšších polohách mohou počasí i teploty vypadat zcela jinak.

3) Funkční triko z merina, Devold, v HUDYsport 1799 Kč


4) Košile sportovního střihu vhodná k trekovým aktivitám, Quechua, v Decathlon 449 Kč


5) Nepromokavá bunda s membránou, Crossroad Moray, ve Sportisimo 1699 Kč


6) Funkční kalhoty technického střihu Hannah Meya II, v Rockpoint 1890 Kč

Batoh a doplňky
Kabelku nechte doma! Pořiďte si batoh, do kterého zabalíte všechny potřebné nezbytnosti, a se kterým bude turistika mnohem příjemnější. Do povinné výbavy samozřejmě patří malá lékárnička, ale nezapomeňte ani na pokrývku hlavy, telefon, malou svačinu, sluneční brýle, lahev na vodu a opalovací krém. Pravidlo zní: čím vyšší faktor, tím lépe. Chůzi do kopce vám usnadní teleskopické turistické hole, které se dají snadno zmenšit a připevnit na batoh, když jich není potřeba.

7) Turistický batoh s odvětranými zády, Quechua, v Decathlon 499 Kč