Zpěvačka Taylor Swift, které se označuje za „miláčka Ameriky“ se rozhodla zvýšit povědomí o udržitelnosti v módě. Na obálce britského vydání časopisu Vogue se oblékla do starší kolekce francouzské značky Chanel.  

Módní bible v pondělí 2. prosince odhalila, že tváří lednové britské obálky časopisu Vogue bude zpěvačka zamilovaných písní, Taylor Swift. Na přebalu bude vytištěn nápis: Nová dekáda, nový styl. Avšak sama zpěvačka na sobě nic nového mít nebude.

Swift se oblékla do tvídové bundy v krémové barvě od Chanelu z kolekce Métiers d’art Paris-New York 2005/2006. Šéfredaktor časopisu, Edward Enninful, tento rok zdůvodnil takto: „Chtěla jsem na obálku časopisu vintage bundu od Chanelu, protože mám pocit, že s globální klimatickou krizí musíme všichni dělat to, co můžeme, abychom přispěli k rozhovorům o udržitelnosti.“

„Věřím v investování do oblečení, které vydrží po celý život. Kousky, které se budou moci předávat z generace na generaci.“ Enninful dodal, že vintage bunda od Chanelu je znakem luxusu, protože nikdy nevyšla a nevyjde z módy.

Šéfredaktorovo prohlášení navazuje na podobný komentář šéfredaktorky amerického Vogue, Anny Wintour. Během rozhovoru s Reuters Wintour uvedla, že by se lidé neměli dívat na oblečení jako na „okamžité jednorázové věci, které vyhodí po pouhém jednom nošení.“

„Musíme mluvit o udržitelnosti módy s našimi čtenáři. Vysvětlit jim, že oblečení, které mají, mohou nosit znovu a znovu a možná je pak dát i své dceři či synovi,“ řekla Wintour.

Foto: ČTK/APInvision/Evan Agostini