O čakrách se toho napsalo už hodně. Co ale jsou čakry, a jak nám jejich znalost může pomoci v každodenním životě? Pojďme si na ně malinko posvítit…

Čaker, tedy energetických center nacházejících se na našem těle, je mnoho. Nám ale bude stačit, pokud dobře poznáme sedm hlavních. Díky jejich znalosti můžeme zapracovat třeba na lymfatickém systému, zlepšit funkci štítné žlázy a mnoho dalšího. Určitě je zajímavé si říct, že se systémem čaker pracuje indická medicína – ájurvéda, tradiční čínská medicína, homeopatie, aromaterapie a bezpočet dalších alternativních směrů. Jsou také velkou oporou jógy, která je nejen souborem cviků, ale především naukou o těle a mysli. Dost ale filozofování a a přistupme k praxi.

Co nám říká první čakra?

Sytém čaker původně pochází z Véd, úzce spojených s hinduismem, a tak má každá čakra také svůj původní název. O první čakře uslyšíte i jako o múladháře, nebo o kořenové čakře. Je spojována s prvkem země a najdeme ji přesně mezi řitním otvorem a genitáliemi. Každé čakře jsou vždy přisuzované nějaké barvy, u první vítězí červená. Její hlavní funkcí je uzemnění – za tímhle pojmem ale nehledejte nic ezoterického. Když nejsme zakořeněni ve svém životě, nic nefunguje, jak má – včetně věcí materiálních.

Múladhára a lidské zdraví

Tato čakra je propojená s chodidly, ale také s křížem, páteří a vylučovacími a rozmnožovacími orgány. Když je zablokovaná, náš sexuální život nestojí za nic. U žen se mohou objevit problémy s vaječníky a produkcí hormonů, u mužů zase s varlaty a testosteronem. Na mentální úrovni máme pocit vykořenění, jako bychom nemohli ve světě najít své místo. S tím se také pojí obtíž najít v životě spřízněné duše, včetně milujícího partnera, ale také problémy s prací a penězi.

Jak čakru harmonizovat…

Pokud cítíte, že právě tady máte problém, je čas začít na harmonizaci pracovat. Když totiž neproudí ta správná energie v čakře první, ostatní čakry jsou tím přirozeně poznamenané. Takže jak na to? Zaručenou metodou je jóga, je ale nutné si vybrat některý z původních systémů, který s čakrami pracuje. Zkusit můžete hatha jógu, jógovou terapii, kundalni jógu nebo třeba čakra jógu. Zkušený učitel vás naučí, jak problémy v energetických centrech “rozpohybovat”. Na pomoc můžete přizvat také minerály. V kamenech, které se tisíce let ukrývají v zemi, je energie na rozdávání. Ke kořenovému centru patří karneol. Můžete s ním pracovat, třeba při józe nebo domácí relaxaci, nebo ho “jen” nosit u sebe. Dalšími pomocníky jsou vonné oleje. První čakře se přisuzuje cedrové dřevo, pačuli nebo třeba myrha. Esenciální olej můžete přidat do aromalampy či difuzéru, do tělového oleje, nebo ho třeba nakapat na noc na polštář.

Existují třeba léčitelé, kteří k harmonizaci čaker využívají léčivých hudebních nástrojů. Stejně tak jsou i bylinky, které dodávají energii. Jde jen o to, jak hluboko chcete zajít. Z vlastní zkušenosti doporučuji si nejprve doma udělat příjemné, meditační prostředí – svíčka, vůně, klid – lehnout si třeba na postel nebo koberec a zvolna, ale hluboce prodýchávat tělo skrz páteř. Když zjistíte, že se dech pravidelně zadrhává v některém místě, máte malý návod – kromě své zdravotní karty – kde by mohl být problém. Pracovat s čakrami můžete v klidu, pozvolna, třeba celý život. Nic se nemá uspěchat, a třeba je teď pravý čas začít.

Foto: Profimedia

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.