Na změny tělesné teploty tělo reaguje přirozeným mechanismem – pocením. To však může být i známkou onemocnění či reakcí na stresovou situaci. Každopádně, asi většina z nás ráda hezky voní a snaží se vybrat takový přípravek, který by nejen příjemně voněl, ale zároveň nedráždil pokožku a nebyl zátěží pro zdraví. Snaha o nalezení dokonalého deodorantu však může být komplikovanější, než se na první pohled zdá. Představíme vám nepříliš známou variantou deodorantů – deokrémy.

Proč používat deokrém?
Samozřejmě záleží na vašem osobním vkusu, jestli se rozhodnete používat deodorant, antiperspirant, roll-on nebo krém. Výhodou krému deodorantu je jeho hutná konzistence, díky níž vůně vydrží déle než u ostatních produktů. Deokrémy se většinou prodávají v malých plechových dózách, skleničkách či tubách, takže jsou snadno přenosné a vy je můžete bez problémů použít i během dne. Navíc nebudete své tělo zatěžovat látkami, které mu neprospívají.

Řeč je zejména o hliníkových (aluminiových) solích, které jsou běžnou součástí antiperspirantů a jejichž funkcí je ucpat póry, aby se pot nedostal na povrch kůže. Aplikací antiperspirantů se hliník částečně vstřebává do těla, a to může vyvolat nežádoucí účinky; hovoří se zejména o jeho roli při vzniku rakoviny prsu. Přímá souvislost zatím dokázána nebyla, nejnovější studie a názory odborníků však naznačují, že sloučeniny hliníku negativně ovlivňují buněčné procesy v prsou a jejich přítomnost v těle tudíž není žádoucí. Světová zdravotnická organizace navíc poukazuje na souvislost mezi působením hliníku a vznikem Alzheimerovi choroby.

Dalšími látkami, kterým je dobré se v kosmetických přípravcích vyvarovat, jsou parabeny, triclosan, syntetická a umělá barviva či propylene glycol, který zabraňuje vysychání látek v produktech.

Jak se deodorant ve formě krému aplikuje?
Namazat si krém do podpaží může znít trochu podivně, jde však jen o otázku zvyku a cviku. Stačí na špičky prstů nanést trošku krému, rozmazat ho v podpaží a nechat chvilku zaschnout, abyste si neušpinila oblečení. Deokrémy lze koupit v onlineshopech, obchodech se zdravou stravou i ve vybraných drogeriích.

  • Přírodní organický deokrém, Soapsoria, 167 Kč

  • Deokrém s vůní levandule, Mirta, 226 Kč

  • Krémový deodorant pro citlivou pokožku, i + m, 349 Kč

  • Jemný krémový deodorant s vůní šalvěje a grapefruitu, Dulcia, 190 Kč

foto: depositphotos.com/deagreez1

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.