Jen málokdo dobře snáší přechod z letního sluníčka do podzimního pošmourna. Často se to také odrazí na naší psychice a náladách. Máme pro vás několik tipů, jak si dobrou náladu znovu přivolat!

Koučové a psychologové se tématem melancholických nálad, lehkých depresí a smutků zabývají už mnohá léta. A tak jsem trochu zapátrala, jaké postupy jsou podle nich nejosvědčenější, abychom z ramen tu podzimní tíhu trochu setřásli…

Jeden víkend plný smutku

Člověk by, v ideálním případě, měl soužít s přírodou i s ročními dobami. A tak je naprosto v pořádku, že v nás pošmourné počasí a úbytek sluníčka vyvolává smutky. Poddejte se jim, ale jen na dobu určitou. Dejte si jeden víkend, během něhož si zalenošíte doma s dobrou knížkou, mrknete na nějaký romantický film a zahřešíte s čokoládou. Není od věci vytáhnout staré fotky nebo deníky a zavzpomínat na „jaké to bylo když…“ Po dvou dnech bylo ale už smutnění dost.

Prohřejte tělo i mysl

I když nepatříte mezi zimomřivé typy s podzimním počasím se do těla vkrádá zkřehlost. Je nám více zima a potřebujeme se prohřát, abychom “přivolali” léto… aspoň symbolicky. Zapomeňte proto na studené nápoje a syrové jídlo omezte na maximum. Věřte, že talíř teplé polévky a hrnek zázvorového čaje vám vlije energii a dobrou náladu přímo do žil.

Lenost na příděl

Je naprosto v pořádku, že jsme s příchodem podzimu tak trochu línější a méně ochotní opouštět svůj byt či dům pokud nemusíme. A občasné lenošení, vyvalování u televize nebo odpolední pospání není nic proti ničemu. Jenže pak je čas vyskočit z gauče, a když se nechce, tak se k tomu donutit, a vyrazit mezi lidi. Uvidíte, že sklenička dobrého vína, večeře v restauraci nebo kino s příteli vám zvedne náladu, i když se vám původně nikam nechtělo.

Přemluvte se k pohybu

Hodně lidí dělá tu chybu, že s příchodem podzimu a zimy přestává se sporty, které jim v létě dělaly radost. Je jasné, že si nepůjdete zaplavat do řeky, možná vás voda vůbec neláká, ale plavání můžete nahradit třeba posilovnou, bowlingem nebo aerobikem. Sázkou na jistotu jsou rozhodně procházky v přírodě, zkuste se jednou týdně přemluvit, a pokud venku nepadají trakaře, tak vyrazit na delší procházku. Je dokázáno, že pobyt na čerstvém vzduchu je obrana proti smutkům a depresím. No a samozřejmě tai-či, jóga a další harmonizační “disciplíny” vám pomůžou za každého počasí. Nemusíte se přece hýbat každý den, zkuste to jednou až dvakrát týdně a bude vám prima.

Hřejivé vztahy

To nejdůležitější na závěr. Víte, co nejspolehlivěji smutky zahání? Ne, ne, dělání to není – je to láska. Nejen ta partnerská, ale i ta k dětem, přátelům nebo domácím mazlíčkům. Tak zkuste deprese zahnat tím, že vymyslíte parádní víkend s rodinou. Nebo vyrazte třeba na chalupu s přáteli anebo pořádně pomazlete domácího miláčka. Protože mazlení a ňuchňání vám ihned udělá mnohem nejlépe.

Tak krásný podzim bez smutků a depresí…

Foto: Profimedia.cz

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.