Po čase jsem se znovu sešla s úžasnou jogínkou a majitelkou studia Grain Space. Jaruška Sedláčková si pro vás i tentokrát připravila asány, které můžete cvičit v pohodlí domova. Takže jí dávám slovo a hezký život v pohybu…

Máte pocit, že vaše hlava narostla do obřích rozměrů a už není schopna pojmout více, než co je vám přes den v práci a následně i doma nakládáno? Přenášíte si denní zacházení už i do večerních hodin a usínáte „rozprskaně“ a často se v noci budíte? Psychická nedokrmenost se skenuje do fyzického bytí a to zpět… Zkuste se jednoduše, jednoduchými a o to více efektivními pozicemi odlehčit a to tak, že se podíváte na svět obráceně. Je až fascinující, jak to funguje. Na fyzické úrovni se tělo prokrví, takže tam, kde se krve nedostává nebo se hromadí, pozice umožní volný průběh, čímž uleví srdci. Orgány se vrátí do původních poloh, takže jejich sesedávání nesoucí se sebou slova jako inkontinence, frigidita, špatné trávení, dechové omezení a ryzí nechuť k čemukoliv, se začnou obrušovat do energie, která je (pří)nosná a hlavně dlouhodobě drží pohromadě vaše emoce. Pravidelným praktikováním těchto pozic mimo jiné zlepšíte paměť, odlehčíte uběhaným nohám a rozbijete únavu.

Paměť se tetelí blahem

Roznožte si ideálně na boso do maximální varianty. Vzdálenost si naciťte dle pocitu příjemného, aby vám v pozici bylo dobře a cítili jste, že se něco děje, ale nestojí vás to maximální úsilí. Srovnejte vnější hrany chodidel rovnoběžně s okraji jógamatky a zkuste lehce přizvednout vnitřní kotníky, palce u nohou leží na podložce. S výdechem se velmi šetrně předkloňte od hrotů pánve směrem dolů, bez stažených zubů a přetažených svalů nohou. Zapřete se lehce za bříška prstů u rukou. Pokud nedosáhnete, dejte si bločky pod ruce. Vaše ruce by se měly odložit pod ramena. Bradu jemně přitaženou směrem k hrudní kosti. S nádechem se přizvedněte a do výdechu předkloňte a zkuste přisunout bradu na hrudní kost. Zopakujte alespoň 5krát a poté zůstaňte na 5 dechů v předklonu a prodýchejte zhluboka do ledvin. Pozice ulevuje spodním zádům, aktivuje střed těla, prokrvuje, čistí hlavu, odstraňuje vrásky a zlepšuje růst vlasů, navrací orgány do původních poloh, čímž zlepšuje trávení.

A srdce získá na lehkosti…

Začněte z kleku, dejte si dlaně pod ramena a kolena pod kyčle. S nádechem vyneste pánev vzhůru ke stropu a do výdechu začněte jemně prošlapávat paty k zemi. Dle stavu zad pokrčte kolena nebo dopněte. Na chvilku prodýchejte, aby si tělo zvyklo na změnu. Nadechněte se a do výdechu se chytněte levou dlaní za pravou nohu tam, kde dosáhnete, podívejte se do prava a prodýchejte na 3 dechy, poté paže vyměňte. S dalším nádechem se pomalu odložte koleny k zemi a sesedněte hýžděmi na paty. Pozice zlepšuje pružnost páteře, činí blaho hlavě a obličeji, srdci a navíc ždímá orgány, čímž je revitalizuje a harmonizuje.

Klubíčko ze sebe udělám, nervy rozmotám

Přejděte na všechny čtyři, dlaně pod ramena, kolena pod kyčle a s výdechem odložte pomalu hýždě na paty a hlavu na podložku. Chytněte se dlaněmi za paty tak, aby palce směrovaly k vnitřním kotníkům a zbylé prsty přes vnější kotníky k podélné klenbě. S dalším výdechem se začněte hýžděmi zvedat šetrně vzhůru a k tomu přibližujte čelo ke kolenům a temeno hlavy na podložku. Povolte napětí ve stehnech, stažená stehna a zkuste se aktivně v pozici uvolnit. Prodýchejte na 8 dechů a poté odložte hýždě zpět na paty, čelo na podložku a prodýchejte. Pozice blahodárně uvolňuje krční část páteře, šíji a napětí v ramenou. Prokrvuje obličej a ulevuje od dlouhodobějších bolestech v zubech.

Aktivuji to životně důležité

V lehu na zádech si dejte paže podél těla a vsuňte ruce pod hýždě dlaněmi do podložky. Přibližte lopatky k sobě a lokty k tělu. S nádechem se začněte šetrně zvedat na předloktí a zapřete se za temeno hlavy. Pokud na ásanu nejste zvyklí, nechejte určitě hlavu zapřenou. V pravidelném opakování a bez větších problémů v krční částí páteře se můžete zvednout tak vysoko, že hlava zůstane ve vzduchu. Povolte zuby a řitní otvor. Zkuste lehce tlačit na paty a oddálit ramena od uší tak, aby klíční kosti byly nejdelší na světě. Prodýchejte na 5 dechů a poté se velmi pomalu položte do výchozí pozice. Pozice otevírá srdce, čímž dochází ke krásnému prosvětlení našich temných emocí, čímž se stabilizuje naše extrémnost a častost emočních nálad. Zlepšuje dýchání na všech jeho úrovní a trávení též, především je blažení při problémech se zácpou.

Pocit bezpečí přichází

Z výchozí pozice s nádechem přitáhněte jedno koleno po druhém k břichu a do výdechu k nim přidejte hlavu, jakobyste si chtěli kolena políbit. Přitáhněte bradu směrem k hrudní kosti, povolte ramena od uší a zkontrolujte, jestli máte obě kolena na stejno přitažená směrem k hrudníku. Zkuste nemít napětí v zubech. Tak, jak zvedáte lopatky ze země,  stejně zvedejte i hýždě z podložky. Zkuste ze sebe udělat nejmenší kuličku s co nejmenším napětím v těle. Prodýchejte na 3 dechy a poté se opatrně vraťte zpět na podložku a natáhněte nohy a uvolněte paže od těla.

Odpočívám a sílu znovu nabírám

V lehu na zádech pokrčte jedno koleno po druhém a s výdechem je otevřete od sebe a spojte chodidla k sobě do pozice motýlka. Kdyby to bylo moc náročné na kyčle, tak si vypodložte stehna srolovanou dekou. Propleťte prsty u rukou a zapřete hřbety rukou za čelo. Nechejte úplně volně klesnout lotky k zemi. Zavřete si oči a dopřejte si účelně účinnou pozici pro zklidnění a ztišení upovídané mysli.

Více o Jarušce a jejích lekcích se dozvíte na www.grainsapce.cz.

Foto: www.fotoraf.cz 

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.