Svatba v roce 2020 má znamenat střídmost a čistou přirozenou krásu. Jednoduché elegantní šaty, stejně prstýnky, dort zdobený květinami a akt „odehrát“ venku. Ideálně v přírodě. Tedy? Sňatek je letos ve znamení volnosti, žádné sešněrování.

Příroda vítězí i ve svatebním veselí, alespoň pro letošek. Romantika, jemná čistota a elegance, jsou hlavními krédy. A důvod? Vstup do svazku manželského má být provázen pohodou, radostí, nikoli stresem a upnutím. Ideální láska je spontánní, žádný kalkul… To z části naznačí i 10. Svatební veletrh Brno, který se odehraje 17. a 18. ledna.

Šaty až na věky

Vrací se trend z časů babiček a prababiček; nechat si svatební šaty ušít. Ano, věnovat jim patřičnou pozornost a hýčkat si je na věky. Žádné zápůjčky! „Chce-li nevěsta takové šaty použít i po svatebním dnu, například na běžné nošení či plesy, lze je upcyklovat. To ovšem musejí být ušity ve střihu a z materiálu, který je dovolí přešít a obarvit. K recyklaci jsou vhodné ty kvalitního střihu z bavlny či z jiného přírodního materiálu. Krajku z umělé látky barvit nelze,“ říká Lenka Izsák ze svatebního salonu MiaBella. Vše ve finále záleží na nevěstě!

Každopádně svatebním trendům zavládnou čisté, jednoduché a přirozené linie šatů se splývajícími sukněmi a živůtky z nejjemnějších materiálů; šifon, tyl, krajka. Ony lehké látky budou často kontrastně doplněny výrazným prvkem: 3D aplikace či mašle do pasu. A pozor! Letošek velí v létě špagetová ramínka, jinak dlouhé rukávy v plné nebo tříčtvrteční délce a dlouhou vlečku. Nevěsty „vzor 2020“ si užijí i velkých výstřihů (často až do pasu) a odhalenější, ale ne ordinérní, dekolt.

Mezi nové a netradiční trendy patří crop top šaty, ty mající živůtek oddělený od sukně. „Oblíbené jsou i šaty s nádechem folkloru. Ten je populární mezi nevěstami, plánujícími svatbu ve stodole, mlýně či vinném sklípku. Folklorní šaty jsou charakteristické bavlněnou krajkou a doplňky s barevným květinovým motivem,“ naznačuje Lenka Izsák.

Barva nebe, nebo pekla?

Ke svatbě stále patří bílá a růžová; obě podtrhují čistotu a jemnost, dodávají šatům (i výzdobě) na romantičnosti, a hlavně jsou trendy. Jemnost podtrhuje i krémová barva a champagne.

Výrazně se do popředí dere i smetanový odstín lichotící pleti Středoevropanek. Nádech luxusu těmto tónům dodají decentní zlaté výšivky. Ty letos též frčí!

Mezi TOP svatební barvy se v roce 2020 zařadí i odstíny zelené sladěné s béžovou, světle hnědou nebo šedou. Výběr oněch barev dá vyniknout právě stylu NATURA.

Zářivá je i svatba v záplavě žluté barvy, která navodí veselou a optimistickou náladu. Totéž platí pro oranžovou, ale tu může na sobě směle „vynést“ jen ten, kdo na ni má sílu. V kurzu jsou také odstíny modré i fialové. Při výběru barvy je na místě být originální, ale… Méně je stále více.

Hlavně při výzdobě svatebních prostor! Východiskem je pak volit základní barvu a tu kombinovat maximálně s dvěma dalšími odstíny, a této trojice se držet. Docílí se harmonie, kdy vše spolu bude krásně ladit. Krom toho je fajn mít na paměti, že tmavá místnost se rozzáří světlými tóny, v ní by volba tmavé modré či fialové nebyla trefou.

Boty, kytka a dort! Vše ve mlýně.

Něvěstovské boty se drží i letos na vysokém podpatku. Stejně je hitem jemné líčení a rozpuštěné vlasy… Novinkou je ovšem kytice, přesněji nekytice, ale jeden květ, který ji nahradí. Pokud je jeden kvítek málo, doporučuje se nevěstám kytice malá, jemná a nepompézní.

Minimalismus ovšem nevládne hlavnímu obsahu svatební hostiny, přesněji jeho dominantě: dortu. Ten zůstává dál větší, ale jeho originální povedení je skvostem. Třeba třípatrový dort jako sestava pařezů, černý blýskavý dort jako odraz noční oblohy, klasický růžový slamáček zdobený květinami či… velký kaktus pro ženicha floristu. Zde žádné limity nejsou.

             

Jisté omezení skýtá ale prostor, kde se má svatební veselí s rodinou, přáteli… odehrávat. Byť móda velí svatbu pod širým nebem, případně na zřícenině hradu, ve starém mlýně, statku či stodole, ne vždy to lze dodržet. Někdy z důvodů povětrnostních, kde roli hraje volba termínu veselky, někdy kvůli typům hostí, jindy pro nedostupnost objektu. A… občas je trablem to, že sem snoubenci za žádných okolností „nevytáhnou“ matrikáře a oddávajícího a museli by stejně předem na úřad. V tom případě je nutná vrcholná diplomacie a včasné jednání s patřičnými zastupiteli. Takže? ANO, nebo NE?  

V rámci zmíněného Svatebního veletrhu Brno, který se uskuteční 17. a 18. ledna v Galerii Vaňkovka, se odehraje řada módních přehlídek svatebního oblečení, budou k dispozici ukázky svatebních kytic, dortů, účesů, make-upů, též hudby. Prostě všeho, co se dnem „D“ souvisí. Navíc, tu přítomní partneři mohou vyhrát Svatbu snů (v hodnotě 150 000 Kč) a další zajímavosti.

Zima pomalu odchází, čas svateb se blíží.

Autor: Michaela Šmerglová, foto: Svatební salon Naive 

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.