Monika Veselá je psí terapeutka, která při své práci kombinuje moderní i pradávné techniky a se psy to opravdu umí na jedničku. Její kolegyně Míša se zase stará o fyzické blaho mazlíčků. Dohromady obě ženy vlastní centrum Weget. Pojďme se o celém projektu dozvědět víc…

Moniko, projekt psí wellness Weget je docela ojedinělý. Vy říkáte, že to není jen o rozmazlování pejsků… Tak jak tedy taková běžná psí návštěva probíhá?

Tím, že se ze psů stali naši parťáci, vznikli u nich i stejné potřeby a potíže jako máme my – jak fyzické, tak psychické. Stejně jako se staráme o sebe, je třeba se starat i o našeho psa. Úprava není jen o kráse, ale je to i praktické pro majitele a hlavně je to i nezbytnost zdravotní. Například drápky, uši, péče o kůži a srst a podobně. U terapie je to zase o tom, že nestačí jen operace po úrazech, nýbrž je třeba, aby došlo i k důkladné rehabilitaci, zvláště u psů se svalovými nebo psychickými potížemi nebo u sportujících psů. Dnes jsou velice moderní psí sporty, které sebou zase přinášejí i úrazy a jiné potíže s pohybovým aparátem. To znamená, že u nás pejsci nejsou jen proto, aby wegetili, ale aby se také dávali do pohody fyzicky i psychicky.

Školka pro psy – psa mám, ale pod tímhle pojmem si nedokážu nic představit. To dá páníček při cestě do práce pejska do školky?

Vlastně už jste si sama odpověděla. Psí školka je podobná jako školka pro děti. Někteří majitelé psů pracují dlouho, nemají čas venčit, nebo je jejich pes hyperaktivní, nudí se doma a vymýšlí lumpárny. Důležitým úkolem školky je socializace. Pes, který je často v kolektivu jiných psů není vystresovaný, nemá pak problémy se psy v parku, nedělá mu potíže být jinde než ve svém prostředí, je společenský vůči psům i lidem. Ve školce se učí společným hrám, ale i poslušnosti. A hlavně odchází vyvenčený a doslova vyřáděný a nemá pak už doma potřebu sundavat vám obrazy ze zdí. Prostě je příjemně unavený. Stejně jako člověk potřebuje lidskou společnost, potřebuje pes tu psí.

Další služba, kterou nabízíte, je rehabilitační centrum, které je určené nemocným psům. Jak probíhá běžná psí rehabilitace a pro koho je určená?

Je především pro psy s potížemi s pohybovým aparátem. Nicméně častým klientem bývají sporťáci, kteří chodí i posilovat a na masáže. Mými zákazníky bývají i psi s psychickými potížemi, týraní nebo odložení psi, kteří se nesrovnali se svou minulostí.

Při mé práci je nejdůležitější důvěra. Rehabilitace, která probíhá přes tlak a nechuť psa, nebývá příliš úspěšná – alespoň z mého pohledu. Důvěru považuji za velmi důležitou. Často, oproti jiným terapeutům, pracuji se psy bez majitelů, takže ta důvěra v mou práci musí být i od nich. Pes, který se uvolní a oddá se vám, má půlku úspěchu v kapse. Používám moderní způsoby terapie jako je hydroterapie a  magnetoterapie, ale i ty, které se vrací k dávné medicíně – bylinky, komunikace se zvířaty, práce s energiemi nebo třeba elektropunktura, která má základ v čínské medicíně.

Jestli to chápu správně, vy jste vlastně takový psí psycholog a vaše kolegyně Míša se stará o to „rozmazlování“?

Ano, dalo by se to tak říct, ale kromě srdce a zdravého rozumu, obě používáme při své práci hlavně ruce. I masáž však může být rozmazlování. Jde jen o to, zda majitelé řeší nějaký problém svého psa a nebo zda mu chtějí i něco příjemného dopřát.

Jak jste se vy dvě vůbec poznaly? A jak vznikla myšlenka, udělat takovéhle zařízení, které komplexně zajistí psí potřeby?

Poznaly jsme se jak jinak než přes naše psy při venčení. Když jsem poznala Míšu, byla jsem nadšená, jak krásně upravuje svoje psy. Talent daný od přírody. Nechápala jsem, proč svůj talent nevyužívá profesionálně. Míša je neslyšící a přesto, že to je velice chytrá a empatická žena, práci hledala velmi těžko a nebo spíš dělala práci neúměrnou svému vzdělání a inteligenci. Navíc její vztah ke psům a všeobecně zvířatům je velice citlivý a láskyplný. To byl asi první impulz k tomu, jak vznikal Weget.

Já si kdysi udělala kurz masáží lidí. Nějaký čas jsem se tomu věnovala, ale nepříjemně na mě působila lidská energie a já brzo pochopila, že moje cesta je se zvířaty, se kterými jsem vlastně vyrůstala. Snažila jsem se projít všemi možnými kurzy, samovzdělávala jsem se, dostala jsem se i ke komunikaci se zvířaty a to mě hodně ovlivnilo. Řekla jsem si, že musíme lidem nabídnout něco, co absolutně pokryje jejich potřeby pro jejich mazlíky, a to vše na jednom místě. Navíc jsme přihlížely potřebám našich psů, k tomu kde by se oni cítili dobře, kam by jsme i my byly ochotné přivést naše chlupaté děti.

Je možné k vám pejska dát, když třeba odjíždíme na dovolenou?

Samozřejmě. To byl vlastně pro nás největší oříšek. Chtěly jsme vytvořit něco, co bude působit dobře na psy, ale i na jejich majitele. Naše kapacita je malá, jsme spíš takový penzion. To znamená, že samozřejmě nebereme každého psa, protože jejich bezpečí je pro nás prioritou. Takže k nám musíte nejdřív na podívanou a pejska dát ideálně alespoň jednou do školky, aby věděl, že se tam pro něho budete vracet, že jste ho tam neodložili. Což mu samozřejmě také musíte říct a ne se potichu vytratit. My jsme s nimi pak 24 hodin a mají nastavený jakýsi režim. Čas her, čas odpočinku, krmení, podávání léků, cvičení, čas mazlení… Každý den posíláme majitelům fotky a informace, jak pobyt jejich mazlíčka probíhá.

Na závěr by mě zajímalo, co je vaším snem nebo plánem do budoucna?

Jsme hodně v počátcích. Takže naše sny se právě plní. Samozřejmě si přejeme co nejvíce šťastných psů, kteří se k nám budou rádi vracet. A co nejvíce psů, kteří se u nás zahojí a už nás nebudou potřebovat, jedině jako hosté hotelu nebo školky.

Více o nabídce a službách na www.psisluzbyweget.cz.

Foto: pixabay.com/ivanovgood;archiv Weget

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.