Jev, kdy se Měsíc výrazně přiblíží k Zemi, je velmi populární. Nazývá se superúplněk a nabízí pozoruhodnou podívanou. Letos si ji budeme moci poprvé vychutnat v úterý 14. června. Jak nás obří kotouč na obloze tentokrát ovlivní?

Název superúplněk označuje takovou fázi Měsíce, kdy se plný kotouč přiblíží k Zemi na vzdálenost 90% jeho nejmenší vzdálenosti od naší planety či menší. Měsíc proto vypadá pro pozorovatele mnohem větší než je při úplňku běžně zvykem. Tento mimořádný jev poprvé definoval v roce 1979 astrolog Richard Nolle, který mu věnoval označení superúplněk.

Jahody, med i úhor

Červnovému úplňku se přezdívá také jahodový. Nijak to však nesouvisí s jeho barvou, ale se sklizní oblíbeného ovoce, kterého je v červnu hojnost. V některých zemích si červnový plný měsíc vysloužil přízvisko medový, podle sezóny této skvělé potraviny. Například v Německu se mu ve Středověku říkalo úhorný měsíc, to proto, že bylo třeba obdělat část pole, která ležela ladem a naopak nechat odpočinout půdu, který byla vloni zemědělsky využívaná.

Co přinese superúplněk ve Střelci?

Úplněk ve znamení Střelce vykouzlí na obloze pěknou podívanou, protože bude působit opravdu majestátně. Ohnivé znamení zvěrokruhu s lukem v ruce má optimistickou povahu a jeho vlastnosti budou mít během úplňku pozitivní vliv i na ostatní znamení, tak je na co se těšit!

Ať už strávíte den s rodinou nebo přáteli, hlavní je užít si den naplno a využít všechny příležitosti, které nabídne. Energie úplňku ve Střelci dává možnost zamyslet se nad sebou samým i nad záměry druhých. Kdo bude mít otevřenou mysl a bude klást ty správné otázky, může se ve svém osobním rozvoji posunout o velký kus kupředu.

Na co si dát pozor? Plný kotouč na obloze umí rozjitřit emoce do pozitivních, ale i negativních směrů. Během úplňku ve Střelci si proto dejte pozor na příliš impulzivní, unáhlené reakce a závěry. Energie měsíce je sice vzrušující a inspirativní, ale vždy je dobré se dvakrát zamyslet, než se do něčeho pustíte.  

 

Foto: Depositphotos