Hodně žen se víc a víc přiklání k přírodní kosmetice; barvení vlasů přírodní cestou s ní jde ruku v ruce. Jak tedy zvládnout vlasy bez chemie a přitom vypadat skvěle?

Účes většina z nás prostě řeší. Říká se, že vlasy jsou korunou krásy a něco na tom bude… Pokud se chceme péče o ně chopit opravdu přírodní cestou, musíme se připravit na trochu toho experimentování… Co se mytí týče, nejpřírodnější je určitě metoda no poo, o které jsme na ženydívky.cz psali podrobně. Co se barev týče, je to trochu složitější.

Přírodní, ale ne zcela

Je zatím jen několik kadeřnictví, většinou ve větších městech, které pracují s jinými, než klasickými chemickými barvami. Mezi nejznámější značky pak patří Bio barvy Natulique nebo Rolland, těmi vás ve vybraných kadeřnictvích nabarví, krásně, profesionálně a s malým množstvím „chemie“. Pokud se raději barvíte sami, můžete volit domácí barvy, které jsou od těch klasických na první pohled k nerozeznání, ale neobsahují amoniak a jsou postavené na přírodní bázi. K dostání jsou v obvykle v omezenějším barevném spektru oproti klasickým chemickým domácím barvám, ale můžete experimentovat a zkusit si barvu namíchat. Mezi známé barvy na domácí použití na přírodní bázi pak patří Hair Wonder, Naturint, Biokap a další.

Henna, kapitola sama pro sebe

Naprosto přírodním složením pak vládne henna, ta se používá tisíce let k barvení vlasů i na zdobení kůže a skutečně přírodní henna dokáže po čase dát do pořádku i hodně poškozené vlasy či problematickou vlasovou pokožku. Na rozdíl od výše zmíněné kategorie je ale aplikace henny takový malý rituál. Barvy jen rozmícháte, natřete, necelou hodinku vyčkáte a smýváte. U henny je to jiné a chce to na začátku trochu trpělivosti nebo ochotnou kamarádku, která pomůže. Předně je dobré pořídit si teploměr, se kterým změříte teplotu směsi – zvolené množství henny zalité horkou vodou. Je to důležité při dosahování teplých, nebo naopak chladných tónů. Když je „zalito“ je třeba hennu opravdu dobře rozmíchat, nechat zchladnout a pak opatrně aplikovat na vlasy, u menší opatrnosti to schytá blízké i daleké okolí… Na rozdíl od jiných barev, hennu je nutné nechat na vlasech někdy i několik hodin, abyste dosáhly kýženého odstínu. Je ale nutné říci, že henna je přírodní a z mého pohledu i léčivá barva, a vlasům skutečně pomáhá a neničí je, takže po počátečních peripetiích, si ji budete chválit.

Upřímně, pokud se chystáte na přechod k přírodnímu barvení a volíte raději variantu domácího barvení, buďte především trpělivé. Chce to vyzkoušet různé barvy, nebo pokud se rozhodnete pro hennu, tak různé druhy henny. Tu trochu námahy ale vlasy ocení a vy ve finále také…

Foto: Depositphotos/EdwardDerule

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.