Celá Velká Británie minulý pátek i celý následující víkend žila další královskou svatbou. Princezna Eugenie, vnučka královny Alžběty II., se provdala za Jacka Brooksbanka. Jak je tomu již zvykem, kromě pozvaných „VIP hostů“ média řešila i princezniny svatební šaty… za těmi, co měla na sobě Eugenie, ale stojí zajímavý příběh.

Vrstvená látka, dlouhá vlečka i propracované květinové detaily plné symboliky. Za překrásnými svatebními šaty stojí návrháři Peter Pilotto a Christopher de Vos (módní značka Peter Pilotto). Na jejich tvorbě duo úzce spolupracovalo se samotnou princeznou, která měla hned několik neobvyklých požadavků. Přehlédnout se nedal především velký výstřih na zádech. Proč je nevěsta odhalila světu?

Princezna Eugenie od dětství trpěla skoliózou, tedy deformací páteře. A kvůli velkým zdravotním problémům musela ve svých 12 letech podstoupit operaci. Jako „vzpomínka“ jí zůstala obrovská jizva na páteři. Tu se ale ve svůj „velký den“ – šestnáct let po zákroku – rozhodla odhalit a veřejně poděkovat týmu lékařů, kteří jí pomohli. „Odhalení jizvy je má forma projevu díků a vděčnosti lékařům, kteří se o mě starali,“ řekla princezna.

O svém zdravotním problému začala Eugenie veřejně mluvit až letos v červnu, kdy na sociální síti instagram zveřejnila rentgen své páteře.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Princess Eugenie (@princesseugenie),

Zajímavostí je, že se skoliózou jí tehdy pomohl český chirurg Jan Lehovský, který od roku 1995 působí v britské Královské ortopedické nemocnici. Samozřejmě, i s ostatními lékaři, obdržel pozvánku na svatbu. Eugenie je nyní patronkou nemocnice. Dny před i po operaci si prý pamatuje, „jako by to bylo včera“. „Po třech dnech v intenzivní péči jsem strávila týden na oddělení a šest dní na invalidním vozíku, ale potom jsem opět mohla chodit,“ zavzpomínala.

„Většina pacientů postižených skoliózou jsou mladé dívky, ona (princezna Eugenie) je pro ně skutečným vzorem,“ řekl Lehovský. „Je to někdo, kdo je může inspirovat, což je pro mladé dámy, které čeká stejná operace, velmi důležité.“

OBRAZEM: Královská svatba

ČTK/AP/Andrew Matthews; Toby Melville; Alastair Grant; Steve Parsons; Matt Crossick; Alex Bramall; Victoria Jones

Redaktorka rubriky Relax na webu TÝDEN.CZ a editorka ŽenyDívky.cz. Ráda vaří, sportuje a miluje zvířata.