Kreatin má širokou škálu pozitiv pro lidské tělo. V té nejkvalitnější formě (kreatin pure) dokáže významně zvýšit silu a výkonnost, zlepšit fyzickou kondici. Podle nedávných výzkumů by mohl být také užitečný v boji s nahromaděným tukem.

Faktem je, že u sportovců a bodybuilderů patří mezi nejoblíbenější doplňky výživy, ale dokáže být užitečný i v mnoha jiných ohledech – Parkingsonova nemoc, ALS nebo artritida. Tyto nemoci spojuje úbytek síly a svalové kontroly, s kterým kreatin dokáže bojovat. Neumí sice svaly vybudovat, ale ty díky němu navážou více vody z těla a tím získají více energie, aby vydržely náročný tréning.

Vše začíná v posilovně

Protože kreatin umožňuje svalům zdolat větší zátěž, bude váš tréning efektivnější. Nezlomíte sice všechny rekordy, ale troufnete si na těžší činky anebo intenzivnější cviky. Je pravda, že tuky spálíte především kardiotréningem, nicméně vzpíráním docílíte nárůst svalové hmoty a tím i výdej kalorií. To znamená, že nárůst svalů vám v delším horizontu pomůže shodit kila, tedy pokud nezvýšíte příjem kalorií, abyste jejich ztrátu vyrovnali. Tento proces může nastat i bez kreatinu, s ním však půjde všechno rychleji.      

Nejde o zázračnou pilulku

Kreatin primárně není prostředek na hubnutí, nedokáže blokovat tuky a neudělá práci za vás. Pokud sportujete, může vám dopomoci k většímu výkonu, ale pokud ne, nebude boj s kily díky němu efektivnější. V první fázi se naopak může stát, že jich pár naberete, protože vaše svaly budou i kvůli zadržované vodě přibývat na váze. To znamená, že díky kreatinu samotnému nezhubnete. Napumpuje vás však energií, se kterou se nakonec k vysněné váze dopracujete. Intenzivní tréning totiž pomáhá budovat svalovou tkáň, čímž zrychluje váš metabolizmus, a vy tak ve výsledku spálíte více kalorií. Chce to jenom disciplínu a pevnou vůli vytrvat. Pokud svému tělu dopřejete vše, co k dobrému výkonu potřebuje, výsledek bude stát za to.