Deodoranty, šampony, make-upy, rtěnky… Průměrná žena z důvodu zkrášlení na své tělo každý den nanese dvanáct kosmetických přípravků, které obsahují 168 nejrůznějších chemických přísad. Přinášíme vám stručný seznam toxických látek, na které byste si měli dát pozor.

Parabeny

Methylparaben, ethylparaben, propylparaben, atd… jsou nejčastěji využívanými konzervačními látkami v kosmetice. Jejich každodenním používáním se vystavujeme možnému vzniku alergií. Bylo vysloveno podezření, že existuje souvislost mezi používáním antiperspirantů i deodorantů s obsahem těchto činidel a rakovinou prsu.

Ftaláty

Používají se k výrobě plastů a plastových výrobků, aby byla zvýšena jejich ohebnost, případně pružnost. Jsou ale také obsaženy v levnější kosmetice. Způsobují vrozené vady mužských pohlavních orgánů, snižují kvalitu spermií, mají negativní vliv na játra, ledviny, plíce a na srážlivost krve.

Galaxolid a tonalid

Syntetické látky, které se používají jako vonné složky parfémů, kosmetiky a dalších produktů osobní hygieny. V čistírnách odpadních vod jsou velmi těžce odstranitelné a lze je nalézt jak v povrchových vodách, tak v tělech říčních ryb, v lidském těle a dokonce i v mateřském mléce.

Dimethicon (polymethylsiloxan, E 900)

V kosmetice se používá jako změkčovadlo a lubrikátor. Často se přidává do různých ochranných krémů, protože zjemňuje pokožku. Bývá ale také součástí šamponů a kondicionérů jako složka, který vyhlazuje vlasy. Jeho riziko spočívá v tom, že ucpává kožní póry a omezuje dýchání kůže. Je nebezpečný pro životní prostředí.

Organické alfa-hydroxykyseliny (AHA)

V kosmetice se používají jako chemický peeling kůže. Kromě toho, že odstraňují její zrohovatělou vrstvu, kůži čistí a vyhlazují jemné vrásky. Pokožka je po použití krému s obsahem AHA zbavena povrchových vrstev, je tudíž náchylná na pigmentaci a po dobu až dvou měsíců se nesmí vystavovat slunci. Dlouhodobé používání zapříčiňuje nezvratné změny na pleti.

Imidazolidinyl-urea (Germal 115) a DMDM hydantoin

Jsou nejčastěji využívanými konzervačními látkami v kosmetice, které postupně vytlačují parabeny. U citlivých osob způsobují alergické kožní reakce a uvolňují malé množství karcinogenního formaldehydu.

Foto: depositphotos/belchonock

Redaktorka časopisu Sedmička a webu Ženydívky.cz. Má ráda literaturu, dokumenty, přírodu a procházky starou Prahou.