V dnešní nabídce stínící techniky je už tolik možností, že člověk pomalu neví, po čem sáhnout dřív. Někdo kouká na cenu, jiný na funkčnost, další na design. Pojďme se vžít do toho posledního a ukažme si, čím můžete doplnit vaši moderní domácnost.

Asi nebude potřeba rozepisovat, jaké všechny druhy stínění existují a polemizovat, jaké z nich zahrnout mezi moderní. Obecně se jako moderní označuje něco, co v sobě nese nádech nejbližší minulosti a současnost − použité materiály, vzhled, možnosti použití. Do kategorie moderní tedy z našeho pohledu zahrneme teď duorolety, plissé, japonské stěny, screenové rolety a venkovní žaluzie.

Pruhované rolety − to jsou rolety den a noc

Možná jste si už někdy během procházky všimli na cizím okně zvláštních pruhů. V poslední době právě “pruhované” rolety získávají na oblibě. Jejich látka je složená ze střídajících se pruhů dvou typů látek, jedné propustné a druhé méně propustné nebo zatemňující. Navíjením rolety dochází buď k překrytí stejného typu pruhů a průchodu světla do místnosti, nebo naopak střídání pruhů a tím k zatemnění. Výhodou těchto rolet je i snadná montáž, u některých typů lze dokonce i montáž bez vrtání.

Plisované žaluzie

Jinými slovy plissé, jsou žaluzie s látkou skládanou do harmoniky. Mezi nimi lze ještě rozlišovat na klasické a “honeycomb”, které mají látku dvojitou a nedochází tak k průniku světla u vodících lanek. Stejně jako u jiných druhů látkového stínění máte na výběr z nespočtu barevných variant a můžete si plissé navolit i ve dvou různých látkách − jednu používat jako záclonu a druhou pro vytvoření tmy.

 

Japonské stěny pro zastínění velkých ploch

Pokud potřebujete zastínit velké prosklené plochy, skvělou volbou jsou japonské posuvné stěny. Můžete je objednat až do délky 5,6 metru a pomocí posunu jednotlivých látkových panelů pak zastínit přesně ta místa, která potřebujete v danou chvíli.

Screenové rolety a venkovní žaluzie

Pokud se poohlížíte spíše po venkovním zastínění, pak můžeme doporučit screenové rolety a venkovní žaluzie. Oba typy stínění jsou velmi účinné v boji proti přehřívání prosklených ploch a tím i interiéru, protože okna chrání před paprsky z venkovní strany. Oblíbenější z těchto dvou typů jsou jednoznačně žaluzie. Ty jsou vyráběné ve třech variantách podle tvaru lamel C, Z, S. Do novostaveb se nejčastěji volí v poslední době žaluzie s lamelami ve tvaru S nebo Z. Zde záleží hlavně na preferencích, jestli máte raději oblé tvary nebo hranaté.

Screenové rolety jsou úžasné v tom, že vám dopřejí výhled směrem ven, ale ne už zvenčí dovnitř. Můžete tak mít zastíněná okna, v interiéru příjemnou teplotu a přitom nebýt zabarikádovaní a vidět ven.